Sklep

Zbieranie grzybów to czynność, którą się uwielbia lub nie za bardzo za nią przepada. Jednak nawet te osoby, które nie lubią chodzić i szukać rosnących małych leśnych przysmaków muszą przyznać, że są one przepyszne i świetnie podkreślają smak potraw. W naszym kraju najpopularniejszy jest podgrzybek – dania z jego udziałem to prawdziwa uczta! Co warto wiedzieć o podgrzybku? Gdzie go szukać? I w jakim okresie? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać podgrzybka?

To dość charakterystyczne grzyby, które posiadają kapelusz w barwie ciemnobrązowej lub  kasztanowej, którego średnica osiąga nawet kilkanaście centymetrów. Cechuje się jednolitą matową barwą, a jego spód jest jasny – oliwkowy albo żółty – który po naciśnięciu lub uszkodzeniu robi się charakterystycznie siny. Trzon podgrzybków przeważnie jest zgięty i mocno wybrzuszony oraz dość mięsisty, zwarty o żółtawym lub brunatnym kolorze. Zapach podgrzybka opisywany jest jako przyjemny, leśny, grzybowy, a smak podobnie: mocno grzybowy, intensywny  lecz jednocześnie delikatny. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, sosów oraz urozmaicenie różnych dań, którym nada swoim posmakiem wykwintności.

Rodzaje podgrzybków

W Polsce można spotkać kilka rodzajów podgrzybków. Pierwszy z nich – Złotawy – osiąga wysokość około 10-12 centymetrów. Jego dość cienki, zakrzywiony miękki trzon jest w kolorze żółtym, a kapelusz początkowo wypukły, później robi się jasnobrązowy z pęknięciami. Podgrzybek Zajączek jest nieco niższy od poprzedniego, jego wysokość nie przekracza 10 centymetrów. Charakteryzuje się walcowatym trzonem oraz kapeluszem, który może mieć nawet do 10 centymetrów średnicy i jest matowy, pilśniowy, o barwie siwobrązowej lub oliwkowobrązowej. Z kolei gatunek podgrzybka Żeberkowanego ma bardzo różną wysokość od 3 do 10 centymetrów. Początkowo kapelusz jest półkolisty, a później staje się bardziej płaski a nawet wklęsły. Jego barwa jest czerwonobrązowa, brązowożółta lub żółtawooliwkowa, rurki natomiast cechują się intensywną żółcią. Zazwyczaj można go spotkać pod bukami. Ostatni gatunek podgrzybka to grzyb trujący o nazwie Szatan. Ma charakterystyczny szeroki, bulwiasty trzon o średnicy nawet do 8 centymetrów, koloru żółtawoczerwonego, a barwa kapelusza jest szarozielona. Na szczęście bardzo łatwo go odróżnić od pozostałych gatunków.

Gdzie i kiedy szukać podgrzybka?

Podgrzybek występuje w lasach liściastych, iglastych oraz mieszanych, które znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego – najczęściej rośnie pod dębami, sosnami, grabami oraz bukami. Można go spotkać w okresie od czerwca do listopada i przeważnie nie rośnie pojedynczo tylko w grupach, dlatego też dobrze jest się dokładnie rozglądać po znalezieniu pojedynczego okazu. Przy zbieraniu należy podciąć trzon jak najbliżej ziemi, a nie wyrywać, aby w tym miejscu mogły wyrosnąć kolejne podgrzybki.

Grzyby te mają wiele wartości odżywczych i są za to bardzo cenione. To dobre źródło  witamin takich jak:  A, B1, B2, C, D oraz E. Ponadto zawierają białko i pokarmowy błonnik. Nie można ich podawać dzieciom do 6 roku życia oraz starszym osobom ze względu na ich ciężkostrawność. Dużo osób uwielbia podgrzybki jako dodatek do dań, a także jako zamarynowane przekąski.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij