Sklep

Zbieranie grzybów, to zajęcie, które jedni uwielbiają, a inni sądzą, że jest to strata czasu. Nie zmienia to faktu, że dania z grzybów są smaczne i zdrowe, a ponadto – niskokaloryczne! Wyjścia do lasu mają swój urok, jednak czasami nawet kilkugodzinne spacery mogą nie przynieść efektów. A jeżeli masz ochotę na zupę grzybową, ale nie masz czasu na dłuższe wyjście z domu? Mamy na to sposób i wcale nie chodzi o pójście do sklepu. W swoim ogrodzie możesz założyć hodowlę borowików! Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Borowik brzozowy i sosnowy – w sam raz do ogrodu

Borowik brzozowy, czyli Boletus betulicola, występuje w pobliżu brzóz. Drzewa te ładnie wyglądają na działkach, więc można je wykorzystać także do założenia hodowli grzybów. Borowik najczęściej owocuje w okresie od czerwca do listopada. Posiada specyficzny smak i przyjemny aromat, który najsilniej czuć w postaci suszonych osobników. Średnica kapelusza może sięgać nawet 30 cm. Grzyby te rosną pojedynczo lub w niewielkich grupach. Natomiast borowik sosnowy – Boletus pinophilus – jak sama nazwa wskazuje pojawia się najczęściej pod sosnami w okresie od sierpnia do października. Charakteryzuje się cudownym zapachem i smakiem. Traktowany jako jedna z odmian borowika szlachetnego, przez grzybiarzy postrzegany jako jeden z najbardziej wartościowych okazów. Średnica kapelusza, podobnie jak przy brzozowym, także może sięgać 30 cm.

Jak uprawiać i pielęgnować?

Przed rozpoczęciem pracy należy wybrać odpowiedni preparat grzybni – my polecamy grzybnię borowika brzozowego oraz borowika sosnowego. Pozwoli on zasadzić grzyby w odpowiednim miejscu.  Samo zakładanie hodowli przebiega następująco: najlepiej wokół pnia drzewa w odległości nie przekraczającej 5 metrów wykonać 3 otwory o średnicy mniej więcej 30-40 cm i głębokości 15 cm. Do połowy wsypać specjalnie przygotowane podłoże oraz rozłożyć grzybnię w ilości podanej na opakowaniu. Zasypać i dokładnie, mocno ubić. Konieczne jest intensywne podlanie – jedno wiadro wokół każdego z miejsc sadzenia. Można ewentualnie sporządzić roztwór cukrowy (10 g cukru/10 l wody) który dobrze wpływa na rozwój grzybów, a następnie rozlać w miejscu sadzenia. Jeżeli w czasie owocowania nie występują opady konieczne jest cykliczne podlewanie gleby, aby była ona odpowiednio zwilżona.

Porady dotyczące uprawy

Istotna jest gleba – nie powinna być sucha oraz muszą na niej występować brzozy lub sosny, czyli warunki jak najbardziej zbliżone do leśnych. Sadzenie grzybów wokół drzew zapewnia im mikoryzę, czyli symbiozę z korzeniami drzew gwarantującą wzajemną pomoc we wzrastaniu. Dobrze jest zabezpieczyć glebę leśną ściółką, gałązkami, liśćmi i tym podobnymi.Utrzymanie odpowiednich warunków gleby (nie dopuszczanie do wysuszenia) oraz sąsiedztwo drzew sprzyjają pojawieniu się osobników.

Hodowla grzybów leśnych w ogrodzie wymaga sporo cierpliwości i pracy, która czasami jest niewspółmierna do osiąganych efektów. Jednak satysfakcja posiadania własnych grzybów jest naprawdę ogromna!  Poza tym pięknie prezentują się one w ogrodzie, a dzieci będą zachwycone możliwością oglądania procesów wzrostu poszczególnych osobników. Warto spróbować swoich sił w ogrodowej hodowli leśnych grzybów.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij