Wielu z nas wydaje się, że okres grzybobrania kończy się wraz z jesienią. Jednak nic bardziej mylnego: już wiosną w naszym ogrodzie pojawić mogą się cudowne okazy, które wprowadzą wiele smaku do naszej kuchni.
Smardze w naszych ogródkach
Wśród grzybów wiosennych zdecydowanie królują smardze. Ciężko jest pomylić je z innymi gatunkami, ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Posiadają podłużne kapelusze, które rozszerzają się ku dołowi. Koniecznie musimy wspomnieć, że mają bardzo charakterystyczną fakturę – wydają się niemal ażurowe i w zależności od wgłębień przyjmują różne odcienie brązu. Gdzie ich szukać? Przede wszystkim w okolicach drzew liściastych, dlatego powinny pojawić się w naszych ogrodach, lecz także na przykład w sadach, parkach czy też lasach: warto jednak podkreślić, że zbierać możemy je tylko z naszej prywatnej posesji. Pojawiają się już od początku marca do końca maja. Jeśli uda nam się wyhodować własne osobniki na pewno docenimy ich smak oraz lekko orzechową woń. W jaki sposób najlepiej jest je przyrządzać? Po dokładnym oczyszczeniu dobrze je wrzucić na patelnię i podsmażyć lub wysuszyć: stanowią świetny dodatek do sosów, pasztetów czy nawet tart.
Charakterystyczna czarka szkarłatna
Gatunkiem mniej popularnym, który również rośnie w okresie wiosennym jest czarka szkarłatna. Pierwsze osobniki pojawiają się już w grudniu, ale wiosną spokojnie możemy ich szukać aż do maja. Posiadają bardzo charakterystyczny kształt naczynia oraz czerwoną barwę. Warto jest rozejrzeć się za nimi, jeśli w okolicach naszego domu znajdują się pościnane gałęzie lub pnie drzew. Zdecydowanie na plus wpływa fakt, że nie są one już pod ochroną – zmiana ta wcielona w życie została w 2014 roku, dzięki czemu swobodnie możemy zbierać świetnie smakujące okazy. No właśnie: w jaki sposób wykorzystać je w naszych kuchniach? Ugotowana dobrze sprawdzi się w sałatkach: nie tylko będzie ciekawie smakować, a także ciekawie wyglądać, a zamarynowana stanowią idealną przystawkę przy okazji imprez!
Gęśnica wiosenna
Gąsienica wiosenna pojawia się już w kwietniu i szukać możemy jej do czerwca. Występuje w ogrodach, parkach, na łąkach: najczęściej w wysokich trawach, dlatego jeśli posiadamy takie w naszej okolicy to koniecznie warto jest wybrać się tam na spacer właśnie by “tropić” grzyby. Po czym je poznać? Trzon ma białą barwę, która czasami wpada wręcz w żółty. Kapelusz jest lekko łukowaty i w oczy rzucać mogę nam się lekko zaokrąglone brzegi. Warto dodać, że ich miąższ po przekrojeniu nie zmienia barwy. Podawać możemy je zarówno gotowane jak i duszone, wystrzegać powinniśmy się jednak suszenia.
Wiosna to również świetny czas dla wszystkich miłośników grzybów – tutaj zdecydowanie dobrze jest zadbać o to, aby różnego rodzaju okazy pojawiły się w naszym ogródku: zwiększy to nie tylko nasz komfort, lecz też da dużą satysfakcję w związku z prowadzeniem samodzielnej hodowli.