Sklep

Miłośnicy grzybów wiedzą doskonale, że najlepsze w smaku są te najświeższe okazy. Dlatego też bardzo często próbują oni swoich sił w hodowaniu grzybów w swoich ogrodach, na działkach czy nawet w domach! Oczywiście wszystko jest przeprowadzane bezpiecznie i profesjonalnie! Jak hodować grzyby na działce? Poznaj warunki do hodowli grzybów!

Wybierz odpowiednie miejsce

Wybór miejsca na działce, gdzie chcemy hodować grzyby, jest bardzo ważny, ponieważ nie każdy wie o tym, że owocniki rosną najczęściej przy drzewach, więc nie zaleca się sadzenia ich na pustym podłożu. Dodatkowo nie każdy gatunek grzybów urośnie pod każdym drzewem, dlatego bardzo ważne jest, aby maksymalnie zwiększyć prawdopodobieństwo udanej hodowli. Grzyby najlepiej rosną w zacienionych miejscach, gdzie jest dużo wilgoci, ale to również zależy przede wszystkim od danego gatunku. Grzyby najczęściej rosną pod drzewami, ale można je również znaleźć pod cienką warstwą liści lub igliwia. 

Teraz czas na wybór grzybów! 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, różne grzyby rosną pod różnymi gatunkami drzew, dlatego można w ten sposób dobrać dermatofity do danego drzewa. Jeśli na Twojej działce rośnie sosna, świerk, dąb lub buk, to najlepiej sprawdzi się grzybnia Borowika szlachetnego. Pod tymi samymi drzewami świetnie rosnąć będą również bardzo popularne i pyszne w smaku kurki! Pod sosną, świerkiem i modrzewiem najlepiej będą wzrastać maślaki zwyczajne. Jeśli chcesz hodować pieczarki, to pamiętaj, że lubią być one wystawiane na słońce oraz preferują wilgotne miejsca, a grzyby shiitake wolą miejsca znacznie ciemniejsze. 

Przygotuj glebę 

Gleba, w której będą umieszczone grzybnie, powinna być odpowiednio przygotowana. Możesz do niej dodać kompost, aby zwiększyć zawartość składników odżywczych. Ważne jest również to, aby ziemia była wilgotna, ale nie za mokra! 

Zasadź grzybnie 

Teraz czas, abyś bliżej poznał proces sadzenia grzybni! Najpierw wokół pnia drzewa wykop trzy otwory o średnicy 30-40 centymetrów i o głębokości około 15 centymetrów. Te otwory powinny być wykopane około 0,5 do 5 metrów od pnia drzewa. Otwory do połowy wypełnij przygotowanym podłożem, a później umieść grzybnię w proporcji ⅓ opakowania na każdy wykopany otwór. Następnie dziury zasyp do poziomu gruntu i mocno ubij. Miejsca z grzybnią podlej sporą ilością wody. Następnie przykryj je warstwą igieł, liści, mchu i gałązek (najlepsze będą te z lasu). Kiedy zauważysz brak opadów, to koniecznie podlewaj grzyby, aby wyrosły piękne i zdrowe owocniki! 

Czekaj na rezultaty!

Regularnie monitoruj swoje grzyby, aby upewnić się, że rosną prawidłowo i zdrowo. Upewnij się również, że utrzymujesz odpowiedni poziom wilgoci i zapewniłeś im odpowiednie warunki do wzrostu. Teraz pozostał tylko czas! 

Uprawa grzybów na działce może być skuteczna, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i pracy. Pamiętaj, że każdy gatunek grzyba ma swoje indywidualne wymagania i potrzeby, więc zawsze powinieneś zapoznać się z zaleceniami hodowli dla konkretnego gatunku. Jeśli będziesz odpowiednio o nie dbać, to po jakimś czasie będziesz mógł się cieszyć pysznym smakiem grzybów i to z własnej hodowli!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij