Sklep

Można śmiało przyznać, że grzybobranie to czynność, która stanowi istotną część naszej kultury. Już od dawnych lat stosowano ją, aby pozyskiwać gatunki grzybów, które następnie wykorzystywano w kuchni i nie tylko. Jak sprawa wygląda w innych krajach – czy tam też zbieranie grzybów odgrywa tak ważną rolę? Poznaj różne zwyczaje związane z grzybobraniem! 

Na czym polega kultura grzybobrania? 

Kultura grzybobrania w każdym kraju jest inna. W Polsce to cenny i chętnie kultywowany zwyczaj, który towarzyszy nam już od dawnych lat. Istnieje wielu znawców grzybów, którzy bez problemu rozróżnią gatunki jadalne od niejadalnych. Co więcej, wiele tradycyjnych potraw, zwłaszcza tych z okresu świąt Bożego Narodzenia, składa się właśnie z grzybów. Grzyby w różnych krajach nie cieszą się jednak równą sympatią. Przykładowo, mieszkańcy państw takich jak Norwegia czy Finlandia nie przepadają za ich smakiem, chociaż w ich lasach rośnie wiele różnych gatunków. W Holandii czy Belgii grzybobranie jest surowo zabronione, co nie pozwala na rozwój tego zajęcia. Również w Niemczech ten zwyczaj zanika. 

W krajach takich jak Litwa, Rosja czy Czechy zamiłowanie do grzybobrania jest widoczne równie mocno co w Polsce. Jest to tradycja, którą zarówno teraz, jak i w przeszłości, często się stosuje. Widzimy zatem, że grzybobranie to ważna część przede wszystkim słowiańskiej kultury. Grzyby określano jako “mięso lasu”, a także przypisywano im różne magiczne i zdrowotne właściwości. W Azji grzybobranie też jest praktykowanym zajęciem. Można je zauważyć głównie w Japonii i Korei, gdzie zbierane są różne ciekawe okazy. Obecnie nawet we własnym ogródku możemy hodować grzyby. Wystarczy zaopatrzyć się w taki produkt jak grzybnia borowik szlachetny, dzięki której uzyskamy ulubiony gatunek grzybów na własnej posesji. Należy jednak zadbać o to, aby posadzić je w odpowiednim miejscu, a także starannie pielęgnować. 

Tradycje związane z grzybobraniem

Przyglądając się grzybobraniu w różnych krajach, z pewnością zauważymy fakt, że wiele gatunków nazwanych jest w specyficzny sposób. Nawiązują one do sił nadprzyrodzonych – demonów, diabłów, wiedźm. Taką tendencję możemy zauważyć na przykład w Wielkiej Brytanii. Przed wiekami uważano tam, że grzyby to pokarm zmarłych, a sam las, do którego udajemy się na grzybobranie, stanowi przejście do świata nadprzyrodzonego. W Polsce również natrafimy na gatunki, które nawiązują do tych wierzeń. Świetny przykład stanowi krwistoborowik szatański, który jest niezwykle trującym grzybem. W większości krajach na grzybobranie wychodzi się o podobnej porze – wcześnie rano. Należy pamiętać o butach za kostkę, a także koszyku lub pojemniku, do którego będziemy mogli włożyć zebrane grzyby.

Grzybobranie nie powinno być czynnością, która kojarzy nam się wyłącznie z przeszłymi czasami. Obecnie wciąż wiele osób chętnie wybiera tę aktywność, która pozwala spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Warto mieć na uwadze, że i w innych krajach grzybobranie cieszy się popularnością – tam możemy odnaleźć nie tylko inne gatunki, ale i różne zwyczaje, które towarzyszą grzybobraniu! 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij