Sklep

Piękny zapach żywicy, mech tworzący miękkie podłoże, paprocie, runo leśne i czyste powietrze sprawiają, że przebywanie w lesie to istna przyjemność dla każdego. Są osoby szczególnie przepadające za leśnymi wędrówkami… mowa o grzybiarzach! Kosztowanie darów lasu sprawia im niezwykłą przyjemność i przypomina o okolicznościach, w których zebrali ten wyjątkowy przysmak. Niestety pogoda nie zawsze sprzyja wyrastaniu grzybów i czasem wielogodzinne wyprawy kończą się z pustym koszykiem – poza tym, niektórzy amatorzy tych leśnych smakołyków zwyczajnie nie lubią grzybobrań. Na szczęście można uniezależnić się od pogody i rozpocząć hodowlę we własnym ogrodzie!

Jeśli rosną w nim drzewa, to znaczy że posiada się bazę do stworzenia idealnych warunków, niezbędnych dla rozwoju grzybów. By wyhodować je na własnej działce należy wykazać się odrobiną cierpliwości, która z pewnością zostanie wynagrodzona wspaniałym smakiem tych leśnych rarytasów zebranych wprost z własnego podwórka.

Jak rozpocząć hodowlę?

Przede wszystkim należy zadbać o występowanie drzew: sosen, brzóz, dębów, świerków, grabów czy buków. To bardzo istotne, ponieważ ten lubiany przysmak żyje w mikoryzie z konkretnymi gatunkami. Oznacza to, że zarówno grzyb jak i drzewo czerpią korzyści ze wzajemnej współpracy, pomagając sobie przetrwać.

Mikoryzowa, czy biologiczna?

Istnieją dwa rodzaje grzybni: mikoryzowa i biologiczna. Ta pierwsza potrzebuje do wzrostu przede wszystkim obecności drzew, od których zależy jej przetrwanie i rozwój. Z kolei drugi rodzaj to grzybnie powstałe na ziarnie zbóż, które nieco łatwiej hodować, gdyż należy zapewnić im jedynie odpowiednie podłoże.

Przerwa w pracach ogrodowych

borowik sosnowyW miejscu, które przeznaczy się na hodowlę grzybów, powinno się zaniechać wszelkich prac mających na celu “uporządkowanie ogrodu”. Spadające z drzew liście czy skoszona trawa powinny pozostać nietknięte – należy umożliwić im rozkład, bo tylko w ten sposób ziemia wzbogaci się o niezbędną dla rozwoju grzybów próchnicę. Warto dodatkowo nawozić ten kawałek gruntu kompostem i pamiętać o absolutnym zakazie używania oprysków w tym konkretnym miejscu.

Jak zaszczepić grzyby w ogrodzie?

grzybSą dwa sposoby umożliwiające uprawianie tego przysmaku na własnym podwórku. Pierwszym z nich jest wyrzucenie na specjalnie przygotowany teren tych grzybów, które odrzuciło się podczas sprawdzania jakości zbiorów. Wówczas istnieje szansa na rozwinięcie się grzybni w pożądanym miejscu. Jest jednak dużo pewniejszy sposób – gotowe grzybnie, pośród których znajdują się między innymi: kurki, borowiki, koźlarze, maślaki, podgrzybki, a nawet trufle, które wystarczy wprowadzić do gleby. Przed wyborem określonej mieszanki należy zapoznać się z warunkami jakich dany grzyb potrzebuje do rozwoju i wybrać dopasowany do środowiska gatunek.

Grzybiarze niecierpliwie wyczekujący na sezon sprzyjający zbiorom czerpią dużą przyjemność z leśnych spacerów w poszukiwaniu grzybów – nawet jeśli te nie występują w dużej liczbie. Są jednak osoby chętnie zajadające się tym przysmakiem, ale nieszczególnie przepadające za leśnymi wyprawami. Zwłaszcza im poleca się rozpoczęcie własnej hodowli, dzięki której będą mogły cieszyć się smakiem ulubionych grzybów zebranych wprost z ogrodu.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij