Sklep

Zapach lasu ma kojące właściwości – szczególnie dla osób na co dzień zamieszkujących miasta. Pragnienie bliskości z naturą jest dla wielu możliwe do zaspokojenia bardzo sporadycznie. By choć trochę się nasycić, warto skorzystać z darów jakie oferuje las – grzybów. Są szczególnie popularne jesienią, jednak nie trzeba oczekiwać tej pory roku, by móc poczuć ich zapach i dogodzić swoim kubkom smakowym. Lato jest okresem, w którym również można spotkać grzyby – kurki, zwane inaczej pieprznikiem jadalnym.

lasTo popularny gatunek o dość nietypowym wyglądzie. Charakteryzuje go kapelusz o nieregularnym kształcie, który początkowo jest wypukły, a gdy dojrzeje staje się wklęsły. Hymenofor, czyli spód kapelusza, pokrywa blaszka. Pieprznik osiąga od 3 do 6 cm, a jego trzon jest nieco jaśniejszy od reszty. Miąższ kurek ma barwę lekko żółtą lub całkiem białą. Co ważne, należy do grupy pieprzników, pośród której nie ma gatunków trujących! Mimo wszystko zawsze należy mieć pewność co do grzybów, które mają znaleźć się na talerzu. Szczególnie, że akurat te łatwo pomylić z lisówką pomarańczową, która może wywołać zaburzenia trawienne, a według niektórych grzybiarzy jest trująca.

kurkiKurki są bardzo popularne w kuchni. Mogą być dodatkiem do dania, składnikiem sosu lub główną potrawą. Mają charakterystyczny korzenny zapach. Są raczej ciężkostrawne, jednak dla ich wyjątkowego smaku warto zgrzeszyć. Charakteryzuje go wyczuwalna po pewnym czasie ostrość, stąd mniej popularna nazwa – pieprznik. Jest wiele sposobów na przygotowanie kurek. Można je smażyć, ale niezbyt długo – w przeciwnym razie będą za twarde do spożycia. Kurki marynowane w occie to równie popularny sposób ich podawania. Podczas gdy inne grzyby się suszy, w przypadku kurek odradza się tę metodę ze względu na nieestetyczny wygląd jaki przybierają w tej formie. Zaleca się przesuszenie grzyba tak mocno, by można było zrobić z niego mączkę grzybową. Ta jednak powinna zostać szybko wykorzystana, gdyż stanowi idealną pożywkę dla moli spożywczych.

Kurki to cenione grzyby, które występują licznie od czerwca, do października. Długo zachowują świeżość, co jest niewątpliwie dużą zaletą. A ich szerokie zastosowanie kulinarne i unikalny smak zaspokoją nawet wybredne podniebienia, dlatego w okresie letnim warto włączyć je do posiłków.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij