Sklep

Grzybobranie to aktywność na świeżym powietrzu, która z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Jak jednak wiadomo, podczas zbierania grzybów należy przestrzegać kilku zasad, które zapewnią udane zbiory oraz pozwolą zachować piękny las w nienagannym stanie.

Grzybobranie dla początkujących – na jakie okazy zwracać uwagę?

Podczas zbierania grzybów należy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie – to ono powinno być na pierwszym miejscu. Aby uniknąć nieprzyjemności należy zabierać do domu jedynie te gatunki, co do których ma się stuprocentową pewność. Zaleca się również zbieranie jedynie grzybów w pełni wyrośniętych – przy młodych owocnikach bardzo łatwo o pomyłkę. Początkujący grzybiarze powinni ograniczyć swoje zbiory jedynie do grzybów rurkowych. W tej grupie nie ma bowiem gatunków śmiertelnie trujących, dlatego ryzyko jest niższe. Nie należy zbierać grzybów rosnących na skraju lasu, w rowach, czy w okolicach skupisk odpadów – owocniki mają bowiem tendencję do wchłaniania metali ciężkich i innych zanieczyszczeń z otoczenia. Ważne jest również, aby nie zbierać ani nie niszczyć gatunków trujących. Jak się okazuje, wiele z nich jest pod ochroną, a ponadto stanowią istotną część ekosystemu.

Savoir-vivre przykładnego grzybiarza

Grzyby najlepiej zbierać do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Należy unikać foliowych reklamówek – okazy składowane w ten sposób szybko się psują, co grozi zatruciem. Przed wyjściem do lasu warto skompletować odpowiedni sprzęt – przydatny może okazać się na przykład kozik do sprawdzania, czy grzyb nie jest robaczywy. Znalezione okazy należy delikatnie wykręcać lub z uwagą wycinać – w obu przypadkach bardzo istotne jest to, aby nie uszkodzić grzybni. Aby ta nie wyschła, miejsce po zbiorze warto przykryć ściółką, mchem lub ziemią. Odpowiedzialne i kulturalne grzybobranie powinno odbywać się z zachowaniem zdrowego rozsądku – zaleca się zbieranie jedynie takiej ilości grzybów, jaką jest się w stanie zjeść lub przetworzyć. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że las jest dobrodziejstwem natury, dlatego absolutnie nie powinno się w nim śmiecić. Zmotoryzowani powinni również zwrócić uwagę na to, by wjeżdżać do lasu jedynie drogami dopuszczonymi do ruchu oraz parkować w wyznaczonych miejscach.

Kulturalne grzybobranie zakończone? Oto kilka zasad konsumpcji!

Jak już wcześniej wspomniano, najważniejsze jest bezpieczeństwo osób, które będą spożywać poczynione zbiory. Warto mieć świadomość, że jedzenie grzybów leśnych jest niewskazane dla małych dzieci i osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego. Ważne jest również to, aby nie spożywać grzybów na surowo i w zbyt dużych ilościach – są one bowiem bardzo ciężkostrawne. Jeśli po zjedzeniu wystąpią objawy niepożądane, takie jak biegunka, nudności, skurcze mięśni, czy podwyższona temperatura, należy niezwłocznie wywołać wymioty i zgłosić się do lekarza.

Warto dołożyć wszelkich starań, by grzybobranie było możliwie jak najmniej inwazyjne dla środowiska naturalnego. Przestrzeganie savoir-vivre’u podczas zbierania grzybów może bowiem skutkować bardziej obfitymi plonami w przyszłości.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij