Sklep

Mikoryza to symbioza grzybów z innymi roślinami. Ma bardzo pozytywny wpływ na ich rozwój i bardzo często występuje w środowisku naturalnym. To świetne rozwiązanie w domowym ogródku, które pomoże wyhodować naprawdę piękne rośliny. Zobacz jak odpowiednio aplikować mikoryzę, by osiągnąć pożądane efekty.

Na czym dokładnie polega mikoryza?

Mikoryza to słowo, które pochodzi z języka greckiego. Wywodzi się dokładnie z dwóch słów – mykes, które oznacza grzyb i rhiza, czyli korzeń. Idealnie obrazuje to czym jest właśnie mikoryza – to zjawisko symbiozy korzeni, lub innych części rośliny z grzybami. Polega na obustronnej wymianie substancji odżywczych, dzięki czemu rośliny lepiej pobierają wodę i sole mineralne z gleby. Skutkuje to szybszym wzrostem i rozwojem roślin, a dodatkowo sprawia, że są one bardziej tolerancyjne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mikoryza chroni je przed suszą, mrozem, czy nadmiernym zasoleniem gleby.

Działanie i występowanie mikoryzy

Mikoryza występuje w przyrodzie praktycznie od zawsze. To naturalne zjawisko, które zachodzi pomiędzy roślinami i grzybami. Zazwyczaj dzieje się to w lesie, dzięki odpowiednim warunkom, które pozwalają na rozwój grzybów. Mikoryza nie występuje naturalne w ogródkach, ponieważ ziemia często zatruta jest środkami ochrony roślin, czy nawozami. Zastosowanie mikoryzy na własnym kawałku zieleni jest jednak możliwe, a co więcej daje niesamowite efekty. Kondycja roślin zostanie znacznie polepszona, a dodatkowo będą bardziej odporne na choroby. Krzewy i drzewa będą rosnąć duże i wypuszczą zdecydowanie więcej liści. To najlepszy naturalny sposób by poprawić zdrowie roślin i zadbać o piękny ogród. Dzięki mikoryzie nie będą potrzebowały już tak dużej ilości preparatów chemicznych, czy nawozów. Nie zapominaj jednak, że gdy zaszczepisz mikoryzę musisz nadal regularnie dbać o rośliny. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji, czy podlewaniu krzewów. Raz na jakiś czas zapewne będziesz musiał użyć nawozu, a gdy w pobliżu pojawią się szkodniki, mimo wszystko będziesz zmuszony użyć chemicznych środków. Rośliny szczepione mikoryzą będą jednak dużo bardziej odporne na takie ewentualności.

Jak stosować mikoryzę?

W sklepie ogrodniczym możesz zakupić preparaty mikoryzowe dla roślin doniczkowych. Szczepionka ma zazwyczaj formę proszku, płynu, czy granulatu. Znajdziesz preparaty dedykowane dla roślin doniczkowych, jak i ogrodowych. Mikoryzę stosuje się zazwyczaj przy sadzeniu rośliny. Przygotowany preparat musisz zaaplikować jak najbliżej jej korzeni. Szczepionki w formie płynnej zawiesiny wstrzykuje się do doniczek lub gruntu, natomiast te w sypkiej formie dodaje się do ziemi w doniczce, a następnie podlewa. Co istotne, nie musisz powtarzać procesu szczepienia roślin mikoryzą – wystarczy zrobić to raz, by nieustannie cieszyć się efektami. Pamiętaj także, że po zastosowaniu preparatu nie możesz używać nawozów przez dwa miesiące. Musisz także zrezygnować z środków grzybobójczych.

Zaszczepienie grzybni może sprawić, że Twoje rośliny będą rosnąć bardzo szybko, a dodatkowo ich wygląd diametralnie się polepszy. Bez problemu zakupisz preparaty mikoryzowe, a także szczepionki mikoryzowane. Już dziś zadbaj o piękno swoich roślin!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij