Sklep

Trufle uchodzą za jedne z najbardziej ekskluzywnych grzybów, które cieszą kubki smakowe naprawdę bogatą paletą smaków. Niestety ciężko jest znaleźć je w lesie, jednak każdy może wyhodować je we własnym ogrodzie!

Wszystko, co musisz wiedzieć o truflach

To prawda – trufle od wieków uważane są za jedne z najbardziej ekskluzywnych grzybów. Nic więc dziwnego, że osiągają one ceny, które mogą doprowadzić o zawrót głowy. Nie rosną w “klasyczny” sposób – do góry grzybnią, lecz są wykopywane spod ziemi. Nie mają one ani trzonu, ani też zwykłego kapelusza, zamiast tego pod ziemią rośnie bulwiasty owocnik. Najdroższą odmianą trufla, jest trufla biała, której ceny nawet oscylują nawet w okolicach 30 tysięcy złotych za kilogram. Ta występuje głównie we Włoszech. A czy w Polsce znajdziemy również trufle? Jest ich bardzo niewiele, przede wszystkim rosną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej czy też Borach Tucholskich.  Koniecznie warto też wspomnieć, jak trufle są wydobywane. Wykorzystywane są do tego specjalnie szkolone zwierzęta: psy lub świnie. Wykopują one grzyby spod ziemi. Świnie są znanymi amatorami trufli, dlatego należy uważać, żeby te nie zjadły cennych zbiorów!

Czy warto jeść trufle?

Trufle nie tylko wykorzystywane są w kuchni, lecz również doceniane są przy produkcji kosmetyków. Jednak głównie doceniane są za liczne walory smakowe. Wspaniale sprawdzają z

  • makaronem,
  • pastą na kanapki,
  • mięsem,
  • owocami morza,
  • sosami,
  • zupami,
  • jajkami.

Z trufli przygotowywane są również słodycze, a konkretnie wysokiej jakości praliny. Koniecznie należy wspomnieć, że w przeciwieństwie do wielu gatunków grzybów posiadają szereg właściwości odżywczych. Są cennym źródłem błonnika, białka oraz soli mineralnych. Pozytywnie przekładają się nie tylko na kondycję zdrowotną, lecz również na wygląd!

Grzybnie: hodowla

Trufle hodowane są w specjalnie przygotowanych do tego hodowlach. Jednak, własne grzyby może mieć każdy z nas, wystarczy tylko zaopatrzyć się w grzybnie trufla: zarówno czarnego, jak i białego. Aplikuje się ją w otworach w okolicy drzew, a następnie całość zasypuje ściółką. Na ich rośnięcie w pozytywny sposób może wpłynąć stosowanie roztworu wody i cukru – dokładne wytyczne zależą od wybranego przez nas gatunku.

Trufle to naprawdę pyszne i też ciekawe grzyby. Dzięki oferowanym przez nas rozwiązaniom każdy z nas może je wyhodować we własnym ogrodzie!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij