Sklep

Wiosna trwa, w związku z czym niedługo znowu zaczną się pojawiać handlarze grzybami. Widoczni są oni na targowiskach, ryneczkach czy też położonych w okolicach lasów straganach. Jak za sprzedaż leśnych zbiorów zabrać się legalnie? Dzisiaj więcej właśnie na ten temat.

Czy sprzedaż grzybów leśnych jest legalna?

Co roku zobaczyć możemy naprawdę wielu ludzi sprzedających grzyby. Czy jednak ich działanie jest w pełni legalne? Osoby, które planują rozprowadzać w celach zarobkowych swoje leśne zbiory muszą przede wszystkim posiadać odpowiedni atest. Dotyczy to zarówno świeżo zerwanych grzybów, suszonych lecz również przetworów. Wydany może być on jedynie przez klasyfikatora lub też grzyboznawcę. W celu jego uzyskania powinniśmy udać się do pobliskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Koniecznie pamiętajmy, że atest ważny jest jedynie przez 48 godzin: po upływie wskazanego czasu tracimy możliwość sprzedaży zbiorów. Podkreślmy że wskazany dokument wydawany jest za darmo. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie gatunki grzybów możemy sprzedawać. Minister Zdrowia wydał oficjalną listę, na której znajduje się ponad 40 rodzajów grzybów dopuszczonych do obrotu. Znajdują się na niej między innym dobrze znane odmiany jak borowiki, koźlarze, pieczarki czy pieprzniki, lecz również mniej popularne, na przykład ucho bzowe, twardzioszek przydrożny czy płachetka kołpakowata. Polska uznawana jest za jeden z najbardziej liberalnych krajów pod tym względem, ponieważ wskazane listy w pozostałych krajach UE są znacznie krótsze.

Przepisy prawne regulujące sprzedaż grzybów

Koniecznie dodajmy, że zgodnie z prawem na stoisku możemy sprzedawać tylko jeden gatunek i zamieszczone muszą być w widocznym miejscu informacji kto i gdzie zbierał. Wybierając miejsce do sprzedaży musimy brać pod uwagę chociażby to, aby stoisko nie utrudniało ruchu samochodów. Bardzo ważne jest, aby podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi od tego typu zarobku nie ma obowiązku odprowadzania podatku. Pamiętajmy, że sprzedając grzyby bez atestu muszą liczyć się z poniesieniem odpowiedzialności karnej, jeśli wśród oferowanych okazów stwierdzi się obecność niejadalnych odmian. W zależności od klasyfikacji czynu, możemy przeczytać o pozbawieniu wolności do 3 lat, lub jeśli w wyniku sprzedaży trujących grzybów doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wtedy mówi się o karze od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

O tym pamiętaj zanim zaczniesz zbierać grzyby

Planujesz zająć się sprzedażą grzybów? Musisz pamiętać nie tylko o przepisach związanych z handlem, lecz również samym zbieraniem, ponieważ w innym przypadku narażasz się na mandat. Tutaj wskażemy zarówno zrywanie gatunków będących pod ochroną czy niszczenie grzybów niejadalnych – kary wynosić mogą nawet 500 złotych. Funkcjonariusze mają prawo nałożyć sankcje w przypadku grzybobrania na przykład w rezerwatach przyrody. Uważajmy także jak daleko wjeżdżamy do lasu autem!

Nie każdy lubi zbierać grzyby, dlatego zakup ich z przydrożnego stoiska może okazać się świetnym rozwiązaniem. Pamiętajmy, aby wybierać jedynie sprzedawców posiadających atest!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij