Sklep

Wielbicieli grzybów nie brakuje, dlatego uprawa ich we własnym ogrodzie w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jakie są zalety tego przedsięwzięcia i na co należy zwrócić uwagę?

Jakie grzyby możemy uprawiać w ogrodzie?

Od tego pytania warto zacząć. Są gatunki bardziej i mniej przyjazne ogrodowym uprawom. Zdecydowanie najpopularniejszą opcją są pieczarki. To gatunek, który nie potrzebuje zbyt wiele uwagi, dlatego bywa uprawiany przez cały rok (na przykład w piwnicach), ponieważ nie potrzebuje światła. Chcąc uprawiać pieczarki w ogrodzie, należy zapewnić im zacienione miejsce, najlepiej od strony północnej. Ze względu na ich wymagania cieplne (najlepiej czują się w temperaturze od 12 do 20°C) można je uprawiać jedynie od kwietnia do lipca. Kolejnym kandydatem jest boczniak ostrygowaty, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Wyrastają one w kępach na bocznej części pnia, w miejscach wilgotnych i zacienionych. Również twardnik japoński (shii-take) jest ciekawą propozycją. Uprawę prowadzi się na pniach i gałęziach, w miejscach półcienistych. Jeśli jednak zdecydowanie wolicie tradycyjne grzyby leśne – również jest taka możliwość. Borowik szlachetny, mleczaj rydz, czy koźlarz babka to grzyby, które mogą zagościć w naszym ogrodzie pod drzewami takimi jak dęby, buki lub świerki.

Do czego można wykorzystać udane uprawy?

Jeśli jesteście miłośnikami grzybobrania, z pewnością już macie sprawdzone sposoby na wykorzystanie swoich zbiorów. Znajdują one niezliczoną ilość zastosowań przede wszystkim w kuchni dzięki swojemu niepowtarzalnemu aromatowi. Znajdziemy masę przepisów z użyciem grzybów. Możemy zrobić przepyszny, kremowy sos, dodać je do risotto, użyć jako dodatek do mięsnych dań – jednym słowem, można je jeść w nieskończoność. Nie należy zapominać o tym, że mają wiele cennych wartości odżywczych i mogą obniżać poziom cholesterolu. Ogrodowe uprawy prawdopodobnie nie będą na tyle duże, aby przeznaczać je na sprzedaż, ale bliscy na pewno nie odmówią podarunku w postaci tak niepowtarzalnych zbiorów z zakątków ogródka.

Zalety nie tylko dla fanów smaku grzybów

Wykorzystanie ich w potrawach to niewątpliwie największa zaleta, ale nie jedyna. Gwarantujemy przede wszystkim ogromną satysfakcję z upraw. Wymaga to cierpliwości i wyboru odpowiedniego stanowiska dla konkretnego gatunku, ale nic tak nie cieszy jak owocowanie. Dodatkowo stanowi to ozdobę ogrodu, przenosimy charakterystyczny, leśny klimat na swój ogród. Z całą pewnością dużym plusem jest również to, że grzyby saprofityczne (np. pieczarki lub boczniaki) zapobiegają gromadzeniu się w przyrodzie martwych resztek organicznych, dlatego możemy je uprawiać na ściętych pniach drzew liściastych.

Uprawa grzybów potrafi przynieść naprawdę wiele radości i satysfakcji. Grzyby jako element potraw stanowią ciekawy dodatek i są bogate w cenne wartości odżywcze, dlatego wytrwałość zdecydowanie popłaca w przypadku tego typu upraw. Chyba każdy chciałby mieć możliwość grzybobrania nie wychodząc z ogrodu!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij