Sklep

Koźlarz czarnobrązowy to grzyb występujący dosyć licznie w lasach liściastych i mieszanych. Spotkać można go głównie jesienią i latem. Czym charakteryzuje się ten ciekawy gatunek?

Cechy i występowanie koźlarza czarnobrązowego

Ten bliski kuzyn znanego i lubianego koźlarza babki to również grzyb jadalny. Również ma wypukły, poduchowaty kształt oraz dosyć szeroki, cylindryczny trzon pokryty małymi czarnymi kropkami. Charakteryzuje się bardzo ciemną, w niektórych przypadkach prawie czarną barwą kapelusza. Jego miąższ jest białawy, natomiast po przecięciu lekko różowieje lub szarzeje. Wnętrze grzyba jest twarde i delikatne w smaku, a jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż jest rzadko niszczony przez owady. Grzyby osiągają dorodne rozmiary, nawet do 18 cm wysokości. Ciemny kapelusz ma średnicę równą nawet 15 cm. Koźlarze bardzo lubią towarzystwo, dlatego zazwyczaj pojawiają się w dużych skupiskach. Tworzy z brzozami mikoryzę, dlatego często można go znaleźć w niedalekiej okolicy właśnie tego drzewa. Występuje także na zalesionych łąkach.

Czy ten gatunek koźlarza można uprawiać w ogrodzie?

Oczywiście, że tak! Uprawa tych grzybów w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to szczególnie wskazane na działkach, na których występują drzewa liściaste, szczególnie wcześniej już wspomniane brzozy. W przeciwnym przypadku, nawet wyselekcjonowana grzybnia może się nie przyjąć. Korzystnie działają stosunkowo młode drzewa – mające od 5 do 10 lat. Uprawę należy rozpocząć w okresie od połowy marca do końca listopada. Ziemią, w której koźlarz czuje się najlepiej jest gotowa ziemia ogrodnicza zmieszana z odkwaszonym torfem lub ziemia prosto z lasu. Grzybnię najlepiej umieścić w niedalekiej odległości (od pół metra do pięciu metrów) od pnia drzewa w uprzednio wykopanym dołku o głębokości 15 cm i średnicy 30-40 cm. Po aplikacji grzybni zgodnie z instrukcjami trzeba się uzbroić w cierpliwość. Pierwsze grzyby mogą pojawić się po dwóch – trzech latach. Grzybnia standardowo powinna owocować przez 3 – 4 lata lub dłużej. Pod jednym drzewem możemy zebrać od kilku do kilkunastu koźlarzy rocznie.

Zastosowanie koźlarza czarnobrązowego

Z racji tego, że jest to smaczny grzyb jadalny, swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w kuchni. Sprawdza się jako świetny dodatek do dań zarówno mięsnych, jak i jarskich. Jest gatunkiem bardzo uniwersalnym, można poddawać go każdego rodzaju obróbce termicznej. Świetnie smakuje smażony, duszony, ugotowany, a nawet przyrządzony na grillu podczas ciepłych dni. Są jednymi z grzybów, które doskonale nadają się do suszenia, więc bez obaw można z nich korzystać jeszcze długi czas po zbiorach. Świetnie sprawdzają się jako główny smak w gęstym, przepysznym sosie grzybowym. Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, aby wykorzystać te łagodne w smaku grzyby przygotowując zupę.

Koźlarz czarnobrązowy to grzyb bardzo podobny w smaku do koźlarza babki. To ciekawy, przepyszny gatunek, który warto spróbować uprawiać w swoim ogrodzie. Nie ma w końcu nic lepszego od własnych, samodzielnie wyhodowanych darów natury!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij