Sklep

Każdy marzy o pięknych plonach – nieważne, czy jego uprawy ograniczają się do kilku roślin w przydomowym ogródku czy zajmują wielkie powierzchnie w szklarniach lub na polach. Skutecznym sposobem na piękne plony jest mikoryza.

Mikoryza – co to jest?

Zanim przejdziemy do wielu zalet związanych ze stosowaniem mikoryzy w ogrodzie, warto pochylić się nad tym, czym jest to zjawisko. Polega ono na symbiozie korzeni lub innych organów rośliny z grzybami i ma na celu obustronną wymianę substancji odżywczych. Jest to najlepszy, a zarazem w pełni naturalny sposób na poprawę zdrowia i jakości rośliny. Uprawy mają dzięki temu ułatwiony dostęp do wody, soli mineralnych i mikroelementów, a same grzyby otrzymują od roślin potrzebne węglowodany. Dowodem na to, jak ważna i potrzebna jest mikoryza jest fakt, iż aż 90% roślin na ziemi tworzy tego typu związki, a znaczna większość ginie, jeżeli jest pozbawiona towarzysza.

Grzybnia mikoryzowa jako gwarancja pięknych plonów owocowych

Grzyby mikoryzowe mają wyjątkową zdolność w kwestii wszystkich roślin, dlatego wspaniale sprawdzą się również w sadach owocowych lub szklarniach wypełnionych pysznymi owocami. Cudowne działanie mikoryzy mogą zauważyć między innymi miłośnicy wiśni i czereśni. Mikoryza przeznaczona do tego typu plonów zawiera żywe strzępki grzybni gotowe do natychmiastowego zasiedlenia korzeni. Takie rozwiązanie sprawia, że korzenie drzew mają lepszy dostęp do wody i substancji odżywczych, a plony pojawiają się szybciej i są znacznie bardziej obfite. Nie ma to jednak zastosowania jedynie w przypadku drzew owocowych – sprawdza się świetnie również przy drobnych krzakach truskawek i poziomek oraz przy nieco większych krzewach długowiecznych borówki i jagody. W obu przypadkach żywe strzępki grzybni są wyizolowane z najzdrowszych roślin i zapewniają znacznie lepsze kwitnienie i owocowanie. Niewątpliwą zaletą wszystkich produktów tego typu jest fakt, iż jedna aplikacja wystarczy na całe życie rośliny, dlatego nie trzeba się martwić o ponowną aplikację preparatu w konkretnych odstępach czasowych.

Czy mikoryza pomoże w uzyskaniu dorodnych plonów warzywnych?

Skoro już wiemy, że owoce mogą zyskać bardzo wiele dzięki symbiozie z grzybami mikoryzowymi, to czy podobnie jest w przypadku warzyw? Zdecydowanie tak! Mikoryza do sadu i ogrodu dla pomidorów i papryki to produkt, który bardzo pozytywnie wpłynie na jakość i wielkość zbiorów. Rośliny są zdrowe, aromatyczne i bardziej odporne oraz rosną znacznie szybciej za sprawą wyselekcjonowanych żywych strzępków grzybni. W tym przypadku również wystarczy jedna aplikacja na całe życie rośliny, a aplikacja produktu jest bardzo prosta. Można to zrobić metodą mokrą lub posypową. Pierwsza z nich polega na namoczeniu korzeni w powstałej zawiesinie żelowej przed sadzeniem, dzięki czemu cała powierzchnia korzeni jest dokładnie pokryta, co daje mikoryzie natychmiastową możliwość rozwoju. Metoda posypowa opiera się na wsypaniu preparatu na dno doniczki lub dołka w obrębie systemu korzeniowego rośliny, a następnie na podlaniu jej po zasadzeniu.

Zastosowanie mikoryzy w sadzie lub ogrodzie znacznie poprawi kondycję owoców i warzyw, a przy tym jest łatwe i niedrogie. Takie rozwiązanie jest oparte na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie, dlatego nie trzeba się martwić o ewentualne działania niepożądane – zdrowie rośliny jest zdecydowanie polepszone.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij