Sklep

Boczniaki to grzyby, które w ostatnim czasie wracają do łask! Świadomie wybiera je więcej osób, którym zależy na prowadzeniu zdrowej, zróżnicowanej diety. Poznaj bliżej te niewątpliwie smaczne grzyby i przekonaj się czy rzeczywiście mają tak wiele właściwości odżywczych.

Boczniak – król kuchni wegetariańskiej

Boczniaki, to wbrew pozorom grzyby, które nie trudno spotkać w lesie, jednak szczególnie początkujący grzybiarze nie chcą ich zbierać z obawy, że pomylą je z trującymi gatunkami, a to głównie ze względu na blaszki, jakie znajdują się pod ogromnym, często znacznie większym od trzonu kapeluszem. Zasadniczo występują one wiosną, już często od lutego do czerwca, lecz potem poszukiwać możemy ich w lasach od września aż do grudnia. Lubią one towarzystwo martwych pni drzew liściastych, dlatego to właśnie w takiej okolicy powinniśmy ich szukać. Lepiej jest zbierać młode osobniki, których miąższ jest jeszcze miękki i sprężysty, ponieważ starsze nie będą nas cieszyć tak licznymi właściwościami smakowymi. Jak już zostało wspomniane w ostatnim czasie wracają one do łask i są doceniane między innymi przez wegetarian, ponieważ często zastępują mięso chociażby w burgerach czy smaży się je panierowane z przyprawami podobnie jak nuggetsy. Posiadają liczne właściwości odżywcze: ponieważ dostarczają do naszego organizmu białko, witaminy z grupy B, a także kwas foliowy, a do tego wszystkiego jeszcze nie są mocno kaloryczne!

Boczniak ostrygowaty

Boczniak ostrygowaty to jedna z najpopularniejszych odmian wskazanego gatunku. Wspominając o grzybach z ogromnym kapeluszem i dużą ilością blaszek mówi się właśnie o boczniaku ostrygowatym, którego najczęściej wykorzystuje się w kuchni. Warto dodać, że jego jedzenie pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, dlatego dobrze, aby w miarę możliwości często pojawiał się on w naszym menu. W związku z tym świetnym rozwiązaniem może być przydomowa hodowla boczniaka ostrygowatego. Tutaj są dwie drogi, ponieważ hodować możemy go zarówno na słomie jak i z użyciem zaszczepionych grzybnią kołków – z drugim przypadku konieczne będzie przygotowanie pieńków ze specjalnie wydrążonymi otworami. Już nawet po sześciu miesiącach będziemy mogli cieszyć się pierwszymi okazami z własnego ogródka!

Czym jest boczniak mikołajkowy?

Inną, mniej znaną, jednak bardzo smaczną odmianą boczniaka jest mikołajkowy, nazywanym też boczniakiem Eryngii. Posiada on mniejszy kapelusz i w odróżnieniu od pozostałych rodzajów cały nadaje się do zjedzenia. Obok grzybów shitaake jest on często wykorzystywany przy okazji różnych dań kuchni azjatyckiej, więc amatorom orientalnego jedzenia bez wątpienia nie będzie obcy. Doceniany jest również ze względu na dużą zawartość białka, lecz również za obecność substancji zmniejszającej ilość cholesterolu. Dodatkowo jego hodowla jest prosta, wybieramy do tego pniaki z wydrążonymi otworami, które po odpowiedniej aplikacji grzybni zawijamy folią lub stretchem.

Boczniaki to grzyby, które ze względu na ich liczne właściwości zdrowotne warto mieć na uwadze. W internecie bez wątpienia znajdziemy wiele przepisów na to, jak smacznie przygotować właśnie wskazane gatunki.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij