Sklep

Po okresie zbiorów często pojawia się problem związany z nadwyżką zapasów. Mimo, że grzyby są pyszne i mają wiele korzyści zdrowotnych, ich zbyt okazała ilość może okazać się dużym problemem. Co zrobić z nadmiarem grzybów po zbiorach? Przygotowaliśmy dla was kilka ciekawych propozycji.

Suszenie grzybów

Proces ten polega na całkowitym usunięciu wilgoci z grzyba. Dzięki tej praktyce możliwe jest długotrwałe przechowywanie grzybów. Można je spokojnie odstawić na kilka miesięcy, a nawet lat, jeśli zrobimy to dokładnie. Jest to szczególnie przydatne w przypadku nadmiaru zapasów, z którymi ciężko jest sobie poradzić. Przetwarzanie grzybów w ten sposób umożliwi nam wykorzystanie ich po czasie do wielu ciekawych przepisów. W wersji suszonej nadal zachowują wyjątkowy smak, a nawet uważa się, że zyskują interesujące walory. Nowy intensywny aromat potrafi doskonale wzbogacić każdą potrawę, na którą będziemy mieć ochotę. Grzyby suszyć możemy w specjalnych suszarkach, ale zwykły piekarnik też nada się do tego znakomicie. Kaloryfer wykorzystany do tego procesu sprawdzi się tak samo dobrze. Wystawienie grzybów na słońce także może być świetnym sposobem na suszenie grzybów.

Kiszenie grzybów

Ta metoda przechowywania grzybów po zbiorach, polega na wykorzystaniu procesu fermentacji mlekowej. Podczas tej praktyki, grzyby zanurzane są w specjalnym roztworze solankowym. Gdy się tam znajdują, fermentacja mlekowa przekształca naturalnie występujące cukry w kwas mlekowy. W ten sposób nadawana jest grzybom długotrwałość i każdemu znany kwaśny smak, który jest wyjątkową korzyścią tego procesu. Niezwykły aromat na pewno wzbogaci wiele Waszych dań. Kiszenie grzybów powoduje także zwiększenie w nich zawartości witamin – wzbogacone są one o większe ilości witaminy C, co przyczynia się do wielu korzyści zdrowotnych, takich jak np. lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego. Dzięki temu procesowi wspierana jest także zdrowa mikroflora jelitowa. 

Mrożenie grzybów

Mrożenie grzybów to znakomita forma konserwacji, jednak nie wszystkie z nich można poddać tej praktyce. Mrozić nie powinniśmy między innymi kurek, borowików i rydzów. Po tym procesie straciłyby one swoje walory smakowe. Inne grzyby możemy konserwować w ten sposób przez okres nawet 6 miesięcy, do czasu aż nadmiar zapasów się skończy i będziecie wiedzieć już co pysznego z nich przygotować. Jeśli chcecie przechowywać grzyby nieco dłużej, wskazane jest ugotowanie ich przed rozpoczęciem procesu konserwacji. Wtedy przechowywać je można nawet do roku. Po tym okresie możecie wykorzystać je do przepysznej zupy grzybowej czy zrazów wołowych z grzybami. Sposobów na nie jest naprawdę wiele!

Jeśli jednak nie macie problemów z nadmiarem Waszych zapasów, a nawet brakuje wam zbiorów, na naszej stronie znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie do ich uprawy! Posiadamy bogatą ofertę zarówno grzybni grzybów hodowlanych, jak i leśnych. Każde z nich możecie z naszą pomocą wyhodować we własnym ogrodzie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij