Sklep

Hodowla grzybów w domu może wydawać się abstrakcyjnym zagadnieniem. Nic bardziej mylnego! Samodzielna uprawa grzybów nie musi być tak trudna, jak się nam to wydaje, a ponadto może stanowić świetną zabawę! Grzyby takie jak shiitake, pieczarki czy boczniaki są nie tylko smaczne, ale także łatwe w uprawie. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania, a już wkrótce zauważymy efekty naszej pracy! W tym artykule dowiesz się, jak wyhodować grzyby w domu.

Uprawa shiitake w domu

Shiitake, inaczej twardnik japoński, to grzyb, który występuje naturalnie i który można uprawiać samodzielnie. Jego hodowla najczęściej opiera się na wykorzystaniu kołeczków – są one zaszczepione grzybnią shiitake. Aby odpowiednio je zaaplikować, należy wywiercić w pniu drzewa liściastego dziurki w odstępach około 10-15 cm. Umieszczamy w nich kołeczki, które następnie zabezpieczamy woskiem lub folią. Istotne jest jednak to, aby przed aplikacją moczyć kłody przez około 3 dni, co ma na celu pobudzić plonowanie grzybów. Zaaplikowany już z kolei pień warto umieścić w zacisznym i zacienionym miejscu, np. w garażu czy piwnicy. Teraz pozostaje czekać na pierwsze owoce naszej pracy. 

Uprawa pieczarek w domu

Pieczarki to jedne z najpopularniejszych grzybów, które są dostępne nawet w większości supermarketów. Te jednak smakiem nie dorównują pieczarkom z własnej hodowli. Samodzielna uprawa tych grzybów polega na zakupie odpowiedniej grzybni i przygotowaniu podłoża. Warto także wiedzieć, że hodowla może przebiegać zarówno w otwartym terenie jak i w pomieszczeniu. Podłoże dla grzybni z kolei powinno być przygotowane z obornika końskiego lub w ewentualności ze słomy i obornika kurzego. Poprawna aplikacja wymaga natomiast jedynie przykrycia grzybni cienką warstwą podłoża. Pamiętajmy jednak, że pieczarki uprawiane w pomieszczeniu wymagają odpowiedniej temperatury, najlepiej wynoszącej około 25 stopni Celsjusza. Jeśli wszystkie warunki zostaną zachowane, już po 2 tygodniach powinniśmy zauważyć na powierzchni pierwsze nitki grzybów. Następnie możemy nieco obniżyć temperaturę i czekać na pierwsze zbiory.  

Uprawa boczniaków w domu 

Jak natomiast wygląda uprawa boczniaka? Zakłada się, że najlepszym miejscem na jego hodowlę jest piwnica, która zapewnia chłodne i zaciemnione warunki. Tutaj ponownie wykorzystamy kołki zaaplikowane grzybnią – w pieńku wywiercamy dziurki, w których następnie umieszczamy kołki. Tak przygotowany pieniek ustawiamy z kolei w zacienionym i wilgotnym miejscu, np. właśnie w piwnicy lub wśród zarośli i krzewów. Musimy jednak pamiętać, że jeśli umieszczamy pień w pomieszczeniu, musi być ono przewiewne. W pobliżu warto także ustawić miskę z wodą lub co jakiś czas zraszać pieniek opryskiwaczem. Unikajmy jednak bezpośredniego zraszania grzyba, ponieważ może on wtenczas zacząć żółknąć, a nawet pokrywać się pleśnią. Po około 6-12 miesiącach powinniśmy zauważyć pierwsze grzyby. 

Hodowla grzybów w domowym zaciszu wcale więc nie musi być trudna! To świetny sposób na dostarczenie sobie dodatkowych wrażeń oaz świeżych i smacznych dodatków do posiłków. Shiitake, pieczarki i boczniaki to tylko kilka przykładów grzybów, które można łatwo uprawiać w warunkach domowych.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij