Sklep

Grzybnia mikoryzowa to zagadnienie, które odgrywa kluczową rolę w świecie ogrodnictwa, a jednak często jest niestety pomijane. Warto jednak wiedzieć, że jest to fascynujące zjawisko decydujące o prawidłowym rozwoju roślin. Czym natomiast dokładnie jest grzybnia mikoryzowa i jak działa ona w ekosystemie ogrodniczym? W tym artykule poznasz jej wpływ na inne rośliny w ogrodzie. 

Czym jest grzybnia mikoryzowa?

Mikoryza to rodzaj symbiozy, która odpowiada za dostarczanie składników odżywczych roślinom. Jest to struktura, w której grzybnia łączy się z korzeniami roślin, ułatwiając im dostęp do wody, soli mineralnych i innych mikroelementów. W tej symbiozie rośliny dbają o grzybnię, dostarczając jej pochodne fotosyntezy i węglowodany. Mikoryza stanowi więc wymianę korzyści, dzięki którym obie strony zdrowo się rozwijają. Grzybnie i rośliny są też dopasowane do siebie pod względem potrzeb i właśnie z tego powodu konkretne gatunki grzybów możemy znaleźć pod danymi drzewami, np. borowiki czy podgrzybki pod brzozami, dębami czy topolami.

Jak działają grzybnie mikoryzowe?

Grzybnie mikoryzowe działają na zasadzie obopólnej współpracy, z której każda strona wyciąga korzyści. Przykładowo grzyby żyjąc na korzeniach drzew, czerpią substancje będące pochodnymi procesu fotosyntezy, z kolei roślina posiada większą powierzchnię chłonną. To sprawia, że zyskuje ona lepszą zdolność do pobierania wody i wartości odżywczych. Tym samym roślina szybciej się rozwija oraz gwarantuje większe plony niż gatunki, które żyją niezależnie. Grzybnie mikoryzowe pobierają więc potrzebne im wartości odżywcze, lecz jednocześnie zapewniają je roślinie, z którą żyją w symbiozie. Warto także zaznaczyć, że same rośliny lepiej wchłaniają takie związki jak magnez, żelazo czy siarka oraz efektywniej wytwarzają hormony roślinne.

Wpływ grzybni mikoryzowej w ogrodzie na inne rośliny

Żywa grzybnia mikoryzowa w ogrodzie odgrywa więc istotną rolę i może przyczynić się do doskonałego rozwoju roślin. Przede wszystkim poszerza ona system korzeniowy, co umożliwia pochłanianie wody i składników odżywczych z gleby. W rezultacie rośliny mogą czerpać większe korzyści z dostępnych zasobów – skutkuje to powiększeniem się plonów oraz polepszeniem ich jakości. Co więcej, rośliny będące w symbiozie są też bardziej odporne na niekorzystne warunki, takie jak susza, mróz czy zalanie. Lepiej także tolerują nadmierne zasolenie czy niewłaściwe pH gleby oraz wykazują większą odporność na ewentualne choroby, takie jak fuzarioza czy fytoftoroza. Dzięki grzybni mikoryzowej roślina jest na tyle silna, że nie potrzebuje dodatkowych środków ochrony i nawozów. Sama doskonale radzi sobie z drobnoustrojami i stwarza warunki do prawidłowego rozwoju oraz obfitych plonów. Poza tym zastosowanie mikoryzy w swoim ogrodzie przyczynia się do ogólnej poprawy struktury gleby, która sprzyja retencji wody.

Grzybnia mikoryzowa jest więc ważnym elementem zdrowego ogrodu. Okazuje się jednak, że mikoryza pojawia się dość rzadko, gdyż jej miejsce często zajmują chemiczne nawozy i środki ochrony roślin. Warto natomiast wiedzieć, iż pielęgnacja tej symbiozy to klucz do dobrego rozwoju roślin, a aplikacja grzybni mikoryzowej może wpłynąć na ogólną kondycję ogrodu.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij