Sklep

Miłośnicy grzybobrania, gdy tylko nadchodzi sezon, chętnie udają się do lasów, aby odnaleźć ulubione gatunki grzybów. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy daleko iść, aby cieszyć się wyjątkowym smakiem grzybów. Możemy znaleźć je we własnym ogrodzie, jeśli tylko zdecydujemy się na ich hodowlę. Jak to zrobić i czy to właściwie się opłaca? Sprawdź!

Grzyby w ogrodzie – czy to się opłaca?

Kiedy tylko nadchodzi sezon na grzybobranie, chętnie organizujemy wyprawy do lasów. Niestety, nie zawsze jest tak, że podczas poszukiwań udaje nam się coś odnaleźć. Wracamy wtedy do domu z pustym koszykiem. Jeśli zdecydujemy się na hodowlę grzybów we własnym ogrodzie, nie musimy się tego obawiać. W ten sposób możemy mieć pod ręką nasze ulubione gatunki. Potrzebujemy do tego grzybnie, które musimy zasiać na odpowiednim terenie. Możemy się jednak zastanawiać, czy takie przedsięwzięcie będzie nam się opłacać. Jeśli jednak przemyślimy za i przeciw, dojdziemy do wniosku, że hodowla grzybów w ogrodzie to bardzo dobry pomysł. Grzybnie są dostępne w niezwykle przystępnych cenach, a choć na pierwsze zbiory będziemy musieli trochę poczekać, bycie cierpliwym wyjdzie nam na dobre. Nie dość, że odczujemy prawdziwą satysfakcję z wyhodowania własnych grzybów, to jeszcze będziemy mogli cieszyć się ich pysznym, naturalnym smakiem. Co więcej, jako że sami zajmujemy się ich uprawą, będziemy mieć pewność, że jest ona przeprowadzona w sposób ekologiczny. 

Jak wyhodować grzyby w ogrodzie?

Co zatem należy zrobić, aby zaprosić grzyby do naszego ogrodu? Będą nam potrzebne do tego grzybnie grzybów uprawnych. Musimy wybrać odpowiednie miejsce na zasianie grzybów. Powinno ono znajdować się w pobliżu drzew takich jak sosna, świerk, brzoza, buk czy dąb. Grzyby i drzewa działają bowiem na zasadzie mikoryzy, co oznacza, że wzajemnie wspierają swój rozwój. Pamiętajmy, że do czasu, w którym pojawią się pierwsze owocniki, nie można stosować żadnych sztucznych opryskiwaczy czy nawozów. Musimy też dopilnować regularnego podlewania grzybni, tak aby miała ona odpowiednie warunki do wyrośnięcia. 

Grzyby hodowlane w ogrodzie – jakie wybrać?

Istnieje wiele gatunków, które możemy hodować we własnym ogrodzie. Jeśli chodzi o grzyby leśne, w sklepach dostępna jest między innymi grzybnia biologiczna borowika szlachetnego, pieprznika jadalnego czy też podgrzybka brunatnego. Oprócz tego możemy wybrać do uprawy grzyby hodowlane, takie jak opieńka miodowa, boczniak mikołajkowy czy twardnik japoński. Przed wybraniem grzybni powinniśmy przeanalizować warunki panujące w naszym ogrodzie. Zwróćmy uwagę na to, jakie rosną w nim drzewa i wybierzmy takie grzyby, które będą z nimi najlepiej współpracować. 

Wcale nie musimy udawać się w wyprawę do lasu, aby znaleźć ulubione leśne grzyby. Teraz możemy mieć je we własnym ogrodzie. Potrzebujemy do tego jedynie odpowiedniej grzybni. Musimy też wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać. Pamiętajmy, że wyhodowanie grzybów może trochę zająć – efekt jednak będzie wart czekania!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij