Sklep

Domowa hodowla grzybów może być bardzo ekscytującym doświadczeniem, a z drugiej strony niesamowicie opłacalnym. Koniec końców kto z nas nie chciałby mieć pod ręką świeżych ulubionych grzybów? Warto więc wiedzieć, że hodowla grzybów w domu nie jest wcale skomplikowanym procesem, a wymaga jedynie zaangażowania oraz chęci. W tym artykule dowiesz się, jak rozpocząć hodowlę grzybów krok po kroku!

Krok pierwszy – wybierz rodzaj grzybów

Na początek warto zastanowić się, jaki rodzaj grzybów chcemy uprawiać. Jest to istotne, ponieważ w naszym ogrodzie nie zawsze możemy posiadać odpowiednie warunki dla rozwoju danej grzybni. Najczęściej jednak decydujemy się na uprawę borowików, pieczarek czy boczniaków. Przy czym należy zwrócić uwagę, że uprawa grzybów leśnych będzie wymagać nieco innego podejścia do tematu i być może większego zaangażowania, a na pierwsze zbiory będziemy zmuszeni poczekać nieco dłużej. Jeśli więc zależy nam na sprawnej uprawie, warto zdecydować się na typowe grzyby hodowlane, takie jak wcześniej wspomniane boczniaki czy np. opieńki.

Przygotuj odpowiednie warunki hodowli

Po wyborze gatunku grzyba przyszedł czas na przygotowanie warunków pod jego hodowlę. Aby cieszyć się obfitymi plonami, wystarczy nawet nieduży skrawek ziemi, najlepiej w pobliżu drzew. Każdy rodzaj grzyba może też preferować towarzystwo innego gatunku drzewa. Jeśli uprawiamy grzyby leśne, warto wiedzieć, że borowik szlachetny lubi obecność świerków, sosen czy dębów, a z kolei kurki wolą kontakt z młodymi drzewami iglastymi. Poza tym grzyby potrzebują wilgotnego, ciepłego i dobrze wentylowanego środowiska do wzrostu. Podczas prac ogrodowych zwróćmy też uwagę na to, aby w miejscu przeznaczonym na hodowlę nie stosować oprysków. Z kolei spadającym liściom czy skoszonej trawie pozwólmy na swobodny rozkład – stanowią one doskonały “nawóz” dla rozwijającej się grzybni. W ten sposób podłoże jest bogatsze w próchnicę, która jest niezbędna właśnie dla wzrostu grzybów. 

Zdobądź grzybnię do rozpoczęcia hodowli i zacznij proces

Kluczowym etapem samodzielnej uprawy grzybów jest natomiast zdobycie grzybni. Możesz ją zakupić lub wyhodować za pomocą wcześniej zebranych grzybów w lesie. Następnie grzybnie należy wymieszać z torfem oraz węglem drzewnym i zaaplikować w odpowiednio przystosowanym miejscu (jeśli posiadasz grzybnię grzyba leśnego). W przypadku grzybów hodowlanych, takich jak boczniaki czy opieńki, grzybnia najczęściej jest już zaaplikowana w kołki drewniane, które wystarczy umieścić między kawałki drewna liściastego w zacienionym miejscu w ogrodzie. Na tym etapie hodowli nie musimy już tak naprawdę nic więcej robić. Co jakiś czas można jedynie zasilić grzybnię niewielką ilością wody. Następnie pozostaje czekać na pierwsze zbiory. 

Podążając za krokami wymienionymi w tym artykule, możesz być pewien, że Twoja samodzielna uprawa przyniesie wkrótce owocne efekty. Hodowla grzybów na ogrodzie nie stanowi więc skomplikowanej procedury – choć jest to czas wymagający cierpliwości i uwagi, w rzeczywistości jednocześnie jest doskonałym rozwiązaniem nawet dla amatorów w kwestii wiedzy o grzybach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij