Sklep

Jeśli jesteśmy miłośnikami grzybów, wcale nie musimy udawać się do lasu, aby je zebrać! Możemy wyhodować własną grzybnię w naszym ogrodzie. Należy jednak wybrać odpowiednie miejsce, dzięki któremu grzyby będą mogły rosnąć. Uprawa grzybów w ogrodzie – gdzie najlepiej?

Wybór miejsca na grzybnię w ogrodzie

Aby hodowla grzybów skończyła się sukcesem, musimy wybrać dobre miejsce do uprawy grzybni. Jak to zrobić? Najważniejsze jest to, aby zasiać grzybnię w pobliżu korzeni drzew występujących w lesie. Dzięki temu będzie mogła zaistnieć między nimi symbioza, która wpłynie pozytywnie zarówno na wzrost grzybów, jak i drzew. Proces ten nazywa się mikoryzą. Dobrze też zwrócić uwagę na to, że każdy gatunek będzie mieć trochę inne wymarzone warunki do rozwoju. Każdy grzyb ma bowiem swoje drzewo, przy którym najchętniej rośnie. Borowiki będą czuły się dobrze w otoczeniu dębów i świerków, podgrzybki blisko sosen, a koźlaki przy olszynach i brzozach. Rydze i maślaki też należy umieszczać pod sosnami, pieczarki leśne pod bukami, a kurki pod świerkami. Jeśli zatem chcemy, aby konkretny gatunek dobrze rósł, zasadźmy go przy odpowiednim dla nim drzewie. Wszystkie grzyby jednak polubią ciepłe i wilgotne miejsca. Stwórzmy im w naszym ogrodzie taką przestrzeń, która najbardziej przypomina las, a na pewno dobrze się w niej odnajdą. 

Jak zaszczepić grzybnię w ogrodzie?

Jeśli już wiemy, gdzie „zasadzimy” grzyby, możemy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej grzybni i sposobu jej zaszczepienia. To bardzo ważna kwestia – jeśli nie zrobimy tego prawidłowo, może się okazać, że grzybnie się nie przyjmą. Pomyślmy też nad tym, na jakim efekcie nam zależy. Kiedy chcemy wyhodować jeden, konkretny gatunek danego grzyba, najlepiej sprawdzi się do tego grzybnia biologiczna. Gdy jednak pragniemy zaryzykować z różnymi rodzajami, wykorzystajmy grzybnię drzew iglastych lub liściastych. Na sadzenie grzybni najczęściej wykorzystuje się okres od kwietnia do października. Dobrze jednak zapoznać się z instrukcjami danej grzybni, ponieważ może się okazać, że u danego gatunku jest inaczej. Aby zaszczepić grzybnię, musimy wykopać otwór wobec pnia drzewa. Do niego należy wsypać przygotowane wcześniej podłoże oraz grzybnię. Całość dokładnie zasypać do poziomu gruntu, a następnie starannie ubić. Na koniec należy pamiętać o dokładnym podlaniu przestrzeni. 

Optymalne środowisko dla grzybni

Kiedy już zaszczepimy wybraną przez nas grzybnię, pozostaje nam czekanie na efekty. Miejmy na uwadze, że grzyby do wyrośnięcia mogą potrzebować nawet kilku lat. Bądźmy cierpliwi. W międzyczasie musimy uważać na to, aby nie traktować grzybni żadnym nawozem czy opryskiem. Jeśli z drzew będą spadały liście, nie usuwajmy ich. Pomogą one w stworzeniu lepszych warunków dla grzybni. 

Choć wyhodowanie własnej grzybni w ogrodzie może wydawać się wyzwaniem, warto się go podjąć! Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się obecnością różnorodnych gatunków na naszym własnym podwórku. Musimy jednak pamiętać o wybraniu odpowiedniego miejsca dla grzybni, aby mogła się prawidłowo rozwijać.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij