Sklep

Wielu z nas uwielbia smak i aromat grzybów leśnych, a jednocześnie rzadko kiedy kto ma pojęcie o tym, że grzyby można uprawiać samodzielnie we własnym ogródku czy na działce. Hodowla grzybów to naprawdę fascynująca zabawa, która dostarcza równie doskonałych okazów co tych znajdujących się w lesie. W ten sposób zawsze mamy także zapas świeżych grzybów pod ręką, a przygotowywane przez nas potrawy z ich wykorzystaniem mogą być prawdziwą ucztą dla podniebienia. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: jak wyhodować grzyby w ogrodzie?

Czy każdy może hodować grzyby w ogrodzie?

Zanim jednak będziemy mogli rozpocząć własną uprawę grzybów, musimy się zastanowić, czy mamy do tego odpowiednie warunki. Ta sprawa nie jest niestety taka prosta, ponieważ każdy grzyb może wymagać np. zupełnie innego podłoża. Jeśli więc chcemy wyhodować konkretny gatunek grzyba, musimy upewnić się, że w naszym ogrodzie występują adekwatne dla niego uwarunkowania. Jednakże w ogólnej mierze amatorskie uprawy grzybów stają się coraz bardziej popularne i raczej nie ma przeciwwskazań do tego, aby samodzielnie rozpocząć hodowlę. 

Uprawa grzybów leśnych w ogrodzie

Aby rozpocząć uprawę grzybów leśnych w ogrodzie, musimy posiadać grzybnię. Stanowi ona strzępki grzyba, które tworzą jego podstawową strukturę i służą do absorpcji substancji odżywczych z otoczenia. Taką grzybnię możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym jest wyrzucenie grzybów, które zostały po zbiorach, na przygotowany teren – wtenczas istnieje szansa, że rozwinie się grzybnia. Drugim sposobem jest natomiast zakup odpowiednio przygotowanej grzybni. Jest to zdecydowanie pewniejsze rozwiązanie, gdyż wybór grzyba do hodowli powinien być uwarunkowany wybranym do tego miejscem w naszym ogrodzie. Musimy wiedzieć, że niektóre gatunki wyrosną tylko w pobliżu konkretnych drzew. Przykładowo koźlarz czerwony lubi bardzo towarzystwo drzew liściastych, w szczególności osiki i topoli. Aby zasadzić grzybnię w ogrodzie, musimy również najpierw przygotować substrat do podłoża. Grzybnię najczęściej należy wymieszać z dużą ilością torfu oraz węglem drzewnym. Z kolei sama pielęgnacja grzyba nie jest już tak wymagająca – od czasu do czasu wystarczy dane miejsce podlać wodą, aby utrzymać odpowiednia wilgotność. Teraz już tylko pozostało czekać na plony swoich grzybów. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż pierwsze okazy pojawiają się zwykle dopiero po 2-3 latach. 

Dlaczego warto hodować grzyby? 

Choć wyhodowanie grzybów w swoim ogrodzie może faktycznie wymagać nieco cierpliwości, to zdecydowanie warto podjąć się ich uprawy. Jest to trud, który się opłaca i daje dużą satysfakcję. Poza tym samodzielna uprawa jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kupowanie grzybów w sklepach i na targowiskach. Hodowla w ogrodzie to tańszy wybór, a jedynym wydatkiem jest ewentualny zakup grzybni. Prowadząc też własną uprawę, mamy pewność, że okazy są w pełni ekologiczne.

Odpowiedź na pytanie, jak zasiać grzyby w ogrodzie, może nie być prosta, jednakże samodzielna hodowla z pewnością przynosi wiele korzyści! Na początek warto więc zastanowić się nad tym, jaki rodzaj grzyba chcemy uprawiać, a następnie przygotować pod niego podłoże w swoim ogrodzie. Dalsza hodowla powinna pójść już z górki, a po pewnym czasie będziemy mogli cieszyć się obfitymi zbiorami.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij