Sklep

Grzyby stanowią smakowity i zdrowy dodatek do wielu potraw, dlatego też sporo osób tak chętnie udaje się na grzybobranie z nadzieją znalezienia naprawdę ciekawych okazów. Jednakże należy pamiętać, że istnieje pewna grupa grzybów, których nie powinniśmy zrywać, nie tylko ze względu na to, iż mogą być trujące, ale przede wszystkim z tego powodu, że mogą być one objęte ochroną. W tym artykule przedstawiamy gatunki grzybów pod ochroną.

Dlaczego grzyby są chronione?

W 1983 roku Polska jako pierwszy kraj w Europie wprowadziła listę 21 gatunków chronionych grzybów, za których zerwanie może grozić kara. Dlaczego jednak władza zdecydowała się na objęcie pewnych gatunków ochroną? Pamiętajmy, że grzyby odgrywają kluczową rolę w ekosystemie leśnym, a niektóre gatunki są naprawdę rzadkie, przez co ich zbieranie może prowadzić do zagrożenia populacji. Ochrona grzybów ma więc na celu zachowanie bioróżnorodności i zdrowia ekosystemów leśnych. 

Jakie grzyby są objęte ochroną w Polsce?

Obecnie na liście grzybów objętych ścisłą ochroną znajduje się aż 109 gatunków. W dużej większości są to grzyby jadalne, które łatwo pomylić z innymi gatunkami. Dlatego też jeśli podczas grzybobrania trafimy na okaz budzący nasze wątpliwości, nie zrywajmy go. Może on być zarówno grzybem jadalnym, lecz chronionym, jak i trującym. Na liście chronionych grzybów znajdziemy natomiast takie gatunki jak: boczniak mikołajkowy, borowik korzeniasty, borowik szatański, borowik królewski, maślak trydencki, opieńka torfowiskowa, czarka jurajska, gwiazdosz, gwiazdosz angielski, kolczakówka dołkowana, sarniak, szaraczek sosnowy, kornica ozdobna czy pniarek lekarski. Zakazane jest nie tylko ich zbieranie, ale także celowe niszczenie, pozyskiwanie w inny sposób, sprzedawanie czy wywożenie za granicę. Są też jednak takie grzyby, które objęto częściową ochroną. Co to oznacza? Oznacza to, że wybranych gatunków nie można zbierać w celach komercyjnych, a jedynie na własne potrzeby, lecz w ograniczonych ilościach. Na tej liście znajdują się takie grzyby jak: podgrzybek tęgoskórowy, szyszkowiec łuskowaty, dzwonkówka bagienna, mleczaj strefowany, małozorek zielony czy pniarek różowy. 

Jak rozpoznać grzyby pod ochroną?

Grzyby potrafią być naprawdę do siebie podobne, przez co łatwo je pomylić z zupełnie innym gatunkiem. Pojawia się więc pytanie: jak rozpoznać grzyby pod ochroną? Przede wszystkim warto zdobyć wiedzę na temat tych grzybów, a podczas grzybobrania należy się każdorazowo upewniać, że mamy prawo do zebrania danego grzyba. Pojawienie się wątpliwości może sugerować, iż lepiej zostawić w spokoju upatrzony okaz. Warto też korzystać z poradników czy specjalnych aplikacji mobilnych, które podpowiadają, jakie grzyby można zbierać, a które z nich znajdują się pod ochroną. 

Grzyby stanowią naprawdę cenny element ekosystemu leśnego i z tego też względu wiele gatunków państwo objęło ochroną. Co jednak oznacza to dla nas? Oznacza to tyle, że musimy mieć świadomość tego, co zbieramy w lesie, a tym samym powinniśmy rozpoznawać gatunki pod ochroną. Warto więc zapoznać się z powyższej wymienionymi grzybami, aby wiedzieć, jakich gatunków nie ruszać podczas grzybobrania.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij