Sklep

Nic dziwnego, że tak dużo osób kocha grzyby – to naprawdę smaczny i pożywny dodatek do wielu potraw, a dzięki swojej obecności potrafi znacząco wpłynąć na końcowy efekt dania. Czasem jednak, zwłaszcza gdy grzybobranie przebiega naprawdę pomyślnie, ilość zebranych grzybów może sprawić, że nie jesteśmy w stanie skorzystać z nich wszystkich od razu. Zastanawiamy się więc, co zrobić, aby zachować ich aromat oraz świeżość na dłuższy czas. Z pomocą przychodzi ten artykuł, w który podpowiadamy, jak suszyć i przechowywać grzyby.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Suszenie to praktyczne rozwiązanie, które zapobiega przedwczesnemu zepsuciu się grzybów. Jednakże, zanim przystąpimy do suszenia, najpierw musimy do tego odpowiednio przygotować nasze grzyby. W tym celu należy je dokładnie oczyścić i posegregować według gatunków. Przy czym należy wiedzieć, że inaczej czyści się grzyby przeznaczone do suszenia, marynowania i mrożenia. Jeżeli więc naszym planem jest ususzenie grzybów, nie korzystajmy z wody, ponieważ w ten sposób szybciej zgniją, niż wyschną. Lepiej jest delikatnie oczyścić je z ziemi za pomocą noża i ściereczki. Następnie kroimy grzyby na w miarę równe kawałki. 

Jak prawidłowo suszyć grzyby?

Tak naprawdę sposobów na suszenie grzybów nie brakuje – można je suszyć zarówno na nitce, jak i w suszarce na żywność, piekarniku czy na słońcu. Najbardziej uniwersalnym sposobem znanym od lat jest jednak suszenie na nitce. Wystarczy nawlec grzyby na grubą nić w takich odstępach, aby się ze sobą nie stykały. Następnie wieszamy je w miejscu, w którym nie będą miały kontaktu z kurzem czy owadami. Dodatkowo można również przykryć je gazą. Po około 7-10 dniach powinny być gotowe do przechowywania. Należy jednak pamiętać, aby nie suszyć grzybów w czasie deszczu, na silnym wietrze czy w dużym słońcu. Najlepiej robić to w ciepłe i suche dni. W ten sposób prawidłowo ususzymy swoje grzyby. Trudno jednak nie zgodzić się, że suszenie na nitce jest nieco praco i czasochłonne, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na inne metody, które mogą być równie skuteczne, np. przy użyciu elektrycznych suszarek.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Zarówno przechowywanie, jak i suszenie powinno przebiegać w prawidłowy sposób. W innym wypadku grzyby mogą stracić na swojej wartości, a nawet po prostu się zepsuć. Po odpowiednim suszeniu najlepiej umieścić grzyby w przezroczystych pojemnikach lub słoikach i szczelnie zamknąć, a następnie położyć w zaciemnionym miejscu. Do pojemnika można dodać również liść laurowy, który odstrasza mole spożywcze. Z kolei kilka ziarenek ryżu może uchronić grzyby przed wilgocią.  Nie bez znaczenia pozostaje także temperatura – zaleca się, aby suszone grzyby trzymać w temperaturze 7-12 stopni Celsjusza. Dlatego też najlepszym miejscem na przechowywanie grzybów może być zaciemniona piwnica. Grzyby przechowywane w ten sposób mogą zachować swoją świeżość nawet do dwóch lat! 

Choć proces suszenia i przechowywania grzybów na początku może wydawać się dość wymagający, to jednak dzięki zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami okazuje się, że nie jest to nic ciężkiego! Warto jednak dodatkowo uwzględnić wymagania poszczególnych gatunków grzybów, aby faktycznie można było cieszyć się nimi przez dłuższy czas.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij