Sklep

Koźlarz babka to naprawdę ciekawy gatunek grzyba z rodziny borowikowatych, który warto poznać. Dlaczego? Ponieważ może pochwalić się cennymi właściwościami i znajduje on szerokie zastosowanie w kuchni. Poza tym często jest on pomijany na rzecz bardziej rozpoznawalnych grzybów leśnych, takich jak podgrzybek brunatny czy prawdziwek. Ten artykuł jest więc w pełni poświęcony koźlarzowi babce, dzięki czemu dowiesz się o nim wiele ciekawych informacji.

Charakterystyka koźlarza babki

Koźlarz babka, zwany też kozakiem, to grzyb, który rozpoznajemy przede wszystkim po jego kapeluszu. Przybiera on różne odcienie brązu, a jego średnica wynosi od 3 do 15 cm. Kapelusz także z czasem z półkolistego staje się bardziej poduszkowaty. Jego wierzch jest z kolei jednolity i aksamitnie gładki. Natomiast trzon kozaka osiąga z reguły 20 cm i jest cylindryczny oraz wydłużony lub maczugowaty. Warto też zaznaczyć, że zwęża się on ku górze, a jego podstawa jest rozszerzona. Łuski trzonu przypominają nieco pień brzozy – są one ciemne, zazwyczaj brunatne. Jak z kolei wygląda miąższ koźlarza? W górnej partii owocników jest on zawsze biały, zaś w trzonie lekko zielonkawy lub żółty. Koźlarza babkę możemy natomiast spotkać w sąsiedztwie brzóz, od lipca aż do nawet listopada. 

Właściwości grzyba

Koźlarz babka posiada naprawdę wiele właściwości. Przede wszystkim jest on bogaty w białko, niacyny oraz witaminę D. Grzyb ten zawiera także niewielkie ilości tłuszczu i jest niskokaloryczny. Co natomiast ciekawe, porcja 100 g tego grzyba zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminy B2 oraz B3. Jest to właśnie jeden z głównych powodów, dla którego warto poznać koźlarza babkę. Posiada cenne właściwości odżywcze, a ponadto doskonałe walory kulinarne. Ma delikatny, lekko orzechowy smak, dzięki czemu świetnie komponuje się w różnorodnych potrawach. Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie powyższe właściwości oferuje jedynie kapelusz grzyba. Trzon koźlarza nie ma żadnego zastosowania ze względu na to, iż jest sztywny i włóknisty. 

Jak wygląda hodowla koźlarza babki?

Kozak występuje dość powszechnie w polskich lasach, jednak nie oznacza to, że nie możemy samodzielnie prowadzić jego hodowli we własnym ogródku. Poza tym uprawa tego grzyba jest naprawdę przyjemna i całkiem łatwa. Jeśli posiadamy brzozę w swoim ogrodzie, tym bardziej powinniśmy zdecydować się na jego hodowlę. Aby jednak rozpocząć uprawę, będziemy potrzebować grzybni. Należy wybrać dla niej odpowiednie miejsce w towarzystwie drzew liściastych, najlepiej właśnie brzozy. Następnie trzeba wykonać otwory w ziemi, które powinny być wypełnione podłożem składającym się z dobrej ziemi ogrodniczej zmieszanej z odkwaszonym torfem (można też przywieźć ziemię z lasu). Grzybnię, zaaplikowaną pod przygotowaną ziemią, należy starannie podlać, a następnie przykryć np. warstwą liści czy mchu. W sprzyjających warunkach pierwsze koźlarze babki mogą pojawiać się po dwóch latach od aplikacji.

Koźlarz babka, choć może nie cieszyć się taką popularnością jak niektóre inne gatunki grzybów, zasługuje na uwagę ze względu na swoje wartości odżywcze i walory kulinarne. Warto więc poszukiwać tego gatunku podczas grzybobrania lub rozpocząć samodzielną hodowlę we własnym ogrodzie. Szybko przekonamy się, jak przyjemne jest to zajęcie i jak wiele zastosowań znajduje ten rodzaj grzyba.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij