Sklep

Aż 90% roślin na ziemi tworzy związki mikoryzowe. Wiele gatunków nie jest w stanie bez nich przeżyć. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad stosowaniem żywej mikoryzy w ogrodzie. Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich roślin, zostań z nami i poznaj odrobinę teorii!

Czym jest mikoryza?

Mikoryza to strzępki grzybni. Żyją one w symbiozie z korzeniami roślin. Najczęściej obserwuje się to zjawisko w kontekście współpracy grzybów z różnymi gatunkami drzew. Nie bez przyczyny maślaki najczęściej rosną pod sosnami, a kozaki w okolicy brzóz. Istnieją 3 podstawowe rodzaje mikoryzy, które są stosowane w ogrodnictwie.

  1. Mikoryza erikoidalna – żyje w symbiozie m.in. z roślinami wrzosowatymi. Strzępki grzybni wnikają do komórek i tworzą opilśń na korzeniach. 
  2. Endomikoryza – jest najbardziej rozpowszechniona i przydatna w ogrodzie. Korzystają z niej m.in. krzewy owocowe, warzywa, tuje i pelargonie. Grzybnia przenika ściany komórkowe korzeni roślin. 
  3. Ektomikoryza – korzystają z niej przede wszystkim drzewa. Strzępki grzybni oplatają korzenie i spełniają rolę włośników korzeniowych. 

Zalety stosowania żywej mikoryzy w ogrodzie

Stosowanie żywej mikoryzy w ogrodzie wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród nich warto wskazać w szczególności to, że rośliny po prostu rosną szybciej. Mają więcej kwiatów lub plonów. Jest to możliwe dzięki efektywniejszemu transportowi wody i substancji odżywczych. 

Grzyby wydzielają też substancje, które mają właściwości ochronne i stanowią zabezpieczenie przed licznymi chorobami. W związku z tym, spada zapotrzebowanie na stosowanie sztucznych nawozów. Dzięki zastosowaniu mikoryzy możliwe jest podniesienie odporności roślin na suszę, przesadzanie, niekorzystne pH, nadmierną ilość wody oraz inne czynniki zewnętrzne. 

Szczepionki mikoryzowe – jak je stosować?

Zalety stosowania żywej mikoryzy w ogrodzie są nieocenione. A jak powinna przebiegać ich aplikacja? Istnieją dwa podstawowe sposoby. 

  • Aplikacja doglebowa – tę metodę stosuje się z reguły w przypadku starszych roślin. Dookoła nich należy wykopać dołek i w nim umieścić grzybnię. Później dołek powinien zostać zasypany ziemią, a roślinę warto obficie podlać.
  • Zamaczanie korzeni – zawartość opakowania z grzybnią mikoryzową musi zostać rozcieńczona w wodzie. Po oczyszczeniu korzeni młodych roślin zanurza się je w zawiesinie, a następnie od razu wkłada do gleby. 

Warto zdecydować się na zastosowanie szczepionek mikoryzowych. Dzięki temu można znacznie ułatwić sobie pracę w ogrodzie. Jest to zdrowy i naturalny sposób na poprawę wyglądu gatunków ozdobnych oraz zwiększenie plonów warzyw i owoców.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij