Sklep

Boczniak królewski to grzyb, który zainteresuje większość grzybiarzy. Jest to wyjątkowy okaz, który wyróżnia się ciekawym smakiem i dorodnymi owocnikami. To właśnie z tego względu nazywa się go “królewskim”. Na szczęście możemy wyhodować go we własnym ogródku. Dowiedz się, czego potrzebuje boczniak mikołajkowy!

Boczniak mikołajkowy – charakterystyka 

Boczniak mikołajkowy często zwany jest też boczniakiem eryngii. Wynika to z jego łacińskiej nazwy: “Pleurotus eryngii”. Można spotkać go przede wszystkim na terenie wschodniej Europy, centralnej Azji i północnej Afryki. Poznamy go po kremowym, jasnobrązowym kapeluszu o okrągłym kształcie i osadzonym centralnie białym trzonie. Warto wspomnieć, że boczniak mikołajkowy jadalny jest w całości. Oznacza to, że możemy spożyć też jego trzon. Średnica grzyba wynosi od 4 do 10 centymetrów. Jest znacznie większy od pozostałych okazów ze swojej rodziny. Od lat bardzo chętnie wykorzystuje się go w kuchni. Charakteryzuje się dużą zawartością białka, a do tego jego konsystencja przywodzi na myśl mięso. Z tego względu stanowi istotny dodatek wielu potraw. W naturalnych warunkach boczniak rośnie w przedziale czerwiec-grudzień. 

Jak smakuje boczniak mikołajkowy?

Powodem, dla którego tak wiele grzybiarzy interesuje się boczniakiem królewskim, jest jego smak. To coś, co wyróżnia go na tle pozostałych okazów. Jego smak opisuje się jako lekko ostry, pieprzowy i niezwykle aromatyczny. Odpowiednio przyrządzony, dodaje głębi potrawom i sprawia, że danie staje się jedyne w swoim rodzaju. Będzie pasować zarówno do dań mięsnych, jak i wegetariańskich. Co ciekawe, boczniak królewski jest znany nie tylko z powodu swoich specjalnych walorów smakowych. Okazuje się, że grzyb ten posiada cenne właściwości prozdrowotne. Ma działanie przeciwnowotworowe, poprawia odporność, zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów, a do tego obniża poziom cholesterolu we krwi. 

Hodowla boczniaka mikołajkowego

Nic dziwnego, że boczniak eryngii jest nazywany “królewskim”. Teraz i my możemy skorzystać z jego pozytywnych właściwości. Potrzebna będzie nam do tego grzybnia boczniak mikołajkowy. Wykorzystujemy ją do zaszczepienia drewnianych kołeczków. Uprzednio wywierćmy otwory w pniu drzewa liściastego, gdzie następnie włożymy przygotowane kołki. Musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć otwory. Możemy posłużyć się parafiną lub woskiem pszczelim. Wtedy przenieśmy pień do zacienionego, ustronnego miejsca. Powinniśmy chronić go przed nadmiernym nasłonecznieniem i silnym wiatrem. Jeśli wszystko zrobimy prawidłowo, już w ciągu 6-12 miesięcy możemy spodziewać się pierwszych rezultatów. W razie, gdy hodowla grzybów przypadła nam do gustu, zaopatrzmy się w inne grzybnie grzybów uprawnych, dzięki którym będziemy mogli rozwijać to hobby! 

Nie ma wątpliwości, że boczniak mikołajkowy okaże się przydatnym dodatkiem w kuchni. Możemy dodać go do najróżniejszych potraw. Sprawi, że danie zyska nowego wymiaru. Dla takiego efektu zdecydowanie warto poświęcić się hodowli tego grzyba. Przygotujmy odpowiednie warunki i dbajmy o grzybnię, a z czasem będziemy mogli cieszyć się niezwykłym smakiem boczniaka królewskiego!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij