Sklep

Las to miejsce pełne nie tylko interesujących roślin i zwierząt, ale także smacznych grzybów. Jednym z najcenniejszych darów, jaki może on nam zaoferować, to borowik brzozowy. To niezwykły gatunek grzyba, którego znalezienie jest raczej trudne, ale jego zdobycie wiąże się z dużą satysfakcją. W tym artykule przyjrzymy się jego charakterystycznym cechom, temu, gdzie go szukać oraz w jaki sposób samemu go uprawiać. 

Czym wyróżnia się borowik brzozowy?

Borowik brzozowy to grzyb o dość charakterystycznym wyglądzie. Największą uwagę skupia oczywiście kapelusz – jest on stosunkowo duży, mięsisty i ma kształt półkulisty do wypukłego. Z kolei trzon borowika brzozowego jest stosunkowo krępy i cylindryczny. Może być lekko nabrzmiały u podstawy. Jego powierzchnia jest natomiast gładka i sucha, a kolor trzonu może zmieniać się w zależności od wieku grzyba. Młode okazy są zazwyczaj jasnobrązowe, podczas gdy starsze mogą przybierać bardziej ciemnobrązowe lub ochrowe odcienie. Miąższ borowika brzozowego jest biały, a pod skórką kapelusza delikatnie szaro-zielony. Warto też wspomnieć o zarodnikach tego grzyba – mają one kolor oliwkowo-brązowy. W zasadzie borowika brzozowego trudno pomylić z innym grzybem, a ponadto nie posiada on trujących sobowtórów.

Gdzie rośnie borowik brzozowy?

Borowika brzozowego można znaleźć przede wszystkim w lasach mieszanych i liściastych, ale w szczególności w pobliżu brzóz, o czym mówi już sama nazwa tego grzyba. Borowiki brzozowe często rosną również wśród borówek, zwłaszcza na wilgotnych i lekko kwaśnych glebach. Lubią też młode lasy i ścieżki leśne, w szczególnosci jeśli las jest stosunkowo wilgotny. Borowików brzozowych najlepiej szukać jednak na ostępach leśnych, gdzie drzewa nie są gęsto osadzone. Pierwsze okazy można znaleźć już w czerwcu, lecz borowików brzozowych warto też wypatrywać we wrześniu.

Uprawa borowika brzozowego

Z racji, że znalezienie borowika brzozowego nie należy do najłatwiejszych zadań, warto zdecydować się na jego samodzielną uprawę. Grzybnia borowika brzozowego jest łatwo dostępna, jednak dobrze jest wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do jej aplikacji. Przede wszystkim należy pamiętać, że borowiki brzozowe najlepiej rosną na podłożu składającym się z torfu, piasku i kory. Wymieszaj te składniki we właściwych proporcjach. Tak przygotowaną mieszankę umieszczamy w przygotowanych otworach w ziemi, najlepiej w sąsiedztwie brzozy lub innych młodych drzew. Następnie miejsce aplikacji starannie podlej oraz przykryj warstwą liści, igieł czy mchu. W samodzielniej uprawie borowika brzozowego ważne jest to, aby zapewnić mu warunki zbliżone do miejsc, gdzie ten grzyb występuje naturalnie.

Uprawa borowika brzozowego zdecydowanie wymaga zaangażowania, lecz z drugiej strony wiąże się ze sporą satysfakcją, jeśli po upływie czasu możemy zauważyć efekty naszej pracy. Borowik brzozowy posiada też świetne zastosowanie w kuchni – jest naprawdę smaczny i aromatyczny, dzięki czemu nadaje się do wykorzystania w wielu potrawach. Na naszej stronie Grzybnie.pl znajdziesz również wiele innych grzybni nadających się do amatorskiej uprawy.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij