Sklep

Grzyby można wykorzystywać w kuchni na wiele różnych sposobów. Niestety ich zbiory są możliwe tylko w określonych miesiącach – przede wszystkim jesienią. Mrożenie to doskonały sposób na zapewnienie zapasu ulubionych grzybów na cały rok. Które gatunki najlepiej się do tego nadają?

Czy warto mrozić grzyby?

Mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na ich przechowywanie. Stanowi cenną alternatywę dla suszenia – grzyby mrożone wykorzystane w kuchni oferują nieco inne walory smakowe. Poza tym, w małych mieszkaniach suszenie może być dość problematyczne, a wrzucenie zebranych grzybów do zamrażalnika jest proste, szybkie i nie wymaga dodatkowego miejsca. 

Tak przechowywane grzyby można z powodzeniem wykorzystywać podczas przygotowywania różnych sosów, pierogów z kapustą i grzybami, uszek, świątecznych pasztetów i zup. Do mrożenia nadają się nie tylko gatunki leśne, ale również te zbierane we własnym ogrodzie, wyhodowane z grzybni. Szczególną uwagę należy jednak przywiązać do prawidłowego przygotowania danego gatunku grzyba do zamrożenia. Niektóre z nich wymagają gotowania bądź blanszowania, a inne mogą być surowe. 

Które grzyby mrozić?

Praktycznie wszystkie grzyby nadają się do mrożenia. Jednak najlepiej sprawdzają się te ze zwartym miąższem, charakteryzujące się elastyczną i zbitą strukturą. Niektóre gatunki muszą zostać ugotowane przed wrzuceniem do zamrażalnika. Dotyczy to w szczególności tych posiadających blaszkowy kapelusz – jeśli nie zostaną poddane obróbce termicznej, będą gorzkie i niesmaczne. Najpopularniejsze z nich to kurki i rydze. 

Najlepsze grzyby do mrożenia to podgrzybki, maślaki, kozaki, prawdziwki i rydze. Dobrze sprawdzają się też kanie, które można wykorzystywać później do przygotowywania rozmaitych bezmięsnych kotletów. Bez względu na gatunek, zawsze należy zwracać uwagę na ogólny stan grzyba. Do mrożenia nadają się przede wszystkim młode egzemplarze, które są w dobrym stanie. 

Mrożenie grzybów – wskazówki

Jakimi wskazówkami warto kierować się podczas przygotowywania grzybów do zamrożenia?

  • Jak podzielić grzyby, aby nie posklejały się w pojemniku? Początkowo warto mrozić je na tacy. Po kilku godzinach, gdy będą już prawie całkowicie zamrożone, można przełożyć je do pudełka. Wówczas nie powstanie wielka, zbita bryła. 
  • Surowe grzyby można przechowywać w zamrażarce pół roku. Te, które zostały wcześniej ugotowane – od 8 do 12 miesięcy. 
  • Aby grzyby zachowały najlepsze walory smakowe, powinny zostać zamrożone jak najszybciej po ich zebraniu. Dotyczy to zarówno tych rosnących w lesie, jak i w ogrodzie – wyhodowanych z grzybni

Mrożenie grzybów to praktyczny i wygodny sposób na ich przechowywanie. Warto pamiętać o wskazanych wyżej podstawowych zasadach, dzięki którym zachowają swoje walory smakowe.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij