Sklep

Nie ma wątpliwości, że żywe organizmy mają wiele tajemnic, które mogą nas zaskoczyć. Jedną z nich jest mikoryza. To ciekawe zjawisko, które dotyczy grzybów oraz roślin. Jeśli zajmujemy się uprawą grzybów, koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, na czym polega ten proces. Sprawdź, jak grzyby współpracują z drzewami!

Na czym polega mikoryza grzybów?

Jeśli dotychczas nie interesowaliśmy się uprawą grzybów, istnieje duża szansa, że po raz pierwszy stykamy się z pojęciem mikoryza. Warto wiedzieć, co to takiego, ponieważ zjawisko to może okazać się niezwykle przydatne. Mikoryza określa symbiozę grzyba oraz rośliny. Funkcjonują one razem, co każdej ze stron przynosi korzyści. Grzyb najczęściej porasta korzeń drzewa i łączy się z nim bądź wrasta w jego tkanki. Na skutek tego połączenia grzyb i roślina uzyskują wspólną, cenną dla siebie przestrzeń. Co ciekawe, wyrażenie mikoryza wywodzi się z języka greckiego. “Mykes” oznacza grzyb, a “rhiza” korzeń. Widzimy zatem, że nazwa idealnie odwzorowuje to, na czym polega to zjawisko. 

Mikoryza i jej znaczenie

Mikoryza jest bardzo ważna zarówno dla roślin, jak i grzybów. Pozwala im lepiej rosnąć i dłużej przetrwać. W przypadku roślin główną zaletą jest fakt, że dzięki mikoryzie znacznie zwiększa się przestrzeń, z której mogą pobierać wodę oraz składniki odżywcze. Oprócz tego otrzymują związki organiczne, które pozytywnie oddziałują na ich rozwój. Dzięki łatwemu dostępowi do niezbędnych substancji roślina może poradzić sobie nawet w trudnych warunkach. Dzięki symbiozie z grzybem zapewniona zostaje im ponadto dodatkowa ochrona przed różnymi chorobami. Dla grzyba największą korzyścią płynącą z mikoryzy jest to, że roślina przekazuje mu wytworzone przez siebie składniki. Powstające w ramach fotosyntezy węglowodany trafiają bezpośrednio do grzyba, który może się tym pożywić. Otrzymywanie pokarmu w ten sposób powoduje, że grzyby mogą szybko i swobodnie rosnąć. 

Symbioza grzybów i roślin – przykłady 

To, jak działa współpraca grzybów z drzewami, możemy zobaczyć na przykładzie borowika oraz sosny. Jeśli na własne oczy chcielibyśmy ujrzeć to zjawisko, grzybnia borowik szlachetny na pewno nam się przyda. Dzięki niej będziemy mogli cieszyć się widokiem grzybów w naszym własnym ogrodzie. Jeśli chodzi o podgrzybka, on chętnie lokuje się w pobliżu sosny, świerku, dębu lub buku. Koźlarz za to korzysta z towarzystwa brzozy lub grabu. Maślaka odnajdziemy przy sośnie lub modrzewi. Rydz również przepada za sosną, tak jak kurka, która ponadto nierzadko występuje też przy buku, dębu, grabu czy świerku. Znajomość procesu mikoryzy będzie bardzo użyteczna. Z tym zagadnieniem powinny zaznajomić się osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą grzybów. Muszą bowiem wiedzieć, że aby ich z ich hodowli coś wyrosło, grzyby nie mogą być zasiane w przypadkowym miejscu w ogrodzie. Wpierw zapoznajmy się z zasadami mikoryzy i na ich podstawie znajdźmy idealną przestrzeń do uprawy grzybni!

Świat przyrody potrafi być niezwykle zaskakujący. Świetnym przykładem na to jest zjawisko mikoryzy. Ten niezwykły proces sprawia, że zarówno grzyby, jak i rośliny, mogą uzyskać korzyści ze wspólnego funkcjonowania i dzięki temu mogą lepiej rosnąć.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij