Sklep

Grzyby zachwycają swoim smakiem przez cały rok, jednak jest czas, w którym odgrywają szczególną rolę. Mowa tu o Świętach Bożego Narodzenia. Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie Wigilii bez potraw zawierających grzyby leśne. Z czego to wynika? Jakie dania najlepiej sprawdzą się na świątecznym stole? Poznaj nasze propozycje!

Dlaczego grzyby są tak ważne w naszej kuchni? 

Grzyby mają szczególne znaczenie nie tylko w naszej kuchni, ale i w dawnych wierzeniach. Według naszych przodków miały w sobie magiczną moc, dawały zdrowie i siłę. Stanowią również istotną część tradycji – w wielu regionach w całej Polsce grzyby leśne na wigilijnym stole to absolutnie niezbędny element. To dania, które przywołują liczne wspomnienia, kojarzą się ze świętowaniem, dzieciństwem, rodziną. Grzyby poza pysznym smakiem mogą pochwalić się również licznymi właściwościami odżywczymi. Zawierają wiele składników mineralnych takich jak potas czy fosfor, a oprócz tego witaminy, w tym witaminę B oraz E. 

Potrawy świąteczne z grzybów leśnych 

Świąteczne dania z grzybów leśnych cechują się różnorodnością – każde z nich może wyglądać trochę inaczej, w zależności od regionu, w którym mieszkamy. W jednych grzyby są głównym składnikiem, w innych zaś stanowią istotny dodatek. Niezwykle popularną potrawą jest oczywiście zupa grzybowa, od której wiele osób rozpoczyna wigilijną kolację. Równie powszechna opcja to barszcz grzybowy. Te dania stanowią podstawę świątecznego jadłospisu. Do przygotowania ich obu konieczny będzie wywar grzybowy, który następnie łączymy z wywarem warzywnym. Przyprawiamy według uznania i wrzucamy dodatki. W ten prosty sposób mamy pyszną zupę na początek Wigilii. 

Na wigilijnym stole możemy spotkać się też z uszkami z grzybami – wykonane są one z ciasta pierogowego, a w ich środku znajduje się farsz z grzybami i kapustą. Najczęściej używa się je jako dodatek do czerwonego barszczu. Aby je zrobić, będziemy potrzebowali mąki, soli i ciepłej wody –  bazę przygotowujemy jak na dobrze nam znane pierogi. Zwróćmy jednak uwagę na to, by podczas wałkowania ciasto stało się cienkie. Gdy będzie gotowe, dzielimy je na małe kwadraty, na które następnie kładziemy farsz. Sklejamy je, a potem wrzucamy do gorącej, osolonej wody. Po kilku minutach będą gotowe! 

Jako świetny dodatek do ryb czy innych dań możemy wykorzystać kapustę z grzybami, w której wykorzystujemy podobne elementy co w poprzednich daniach. Suszone grzyby, podsmażana kiszona kapusta, wywar grzybowy oraz cebula – to wszystko dusimy pod przykryciem. Dla tych, którzy preferują bardziej aromatyczne potrawy, idealnie sprawdzi się również bigos, który poza kapustą i grzybami, zawiera też inne dodające smaku dodatki, jak na przykład groch czy liczne przyprawy. 

Grzyby to niezastąpiony dodatek w naszej kuchni. To one nadają potrawom szczególny smak. Wielu osobom kojarzą się z Wigilią i celebrowaniem przy wspólnym stole z rodziną. Warto pielęgnować tę tradycję i uwzględniać grzyby w świątecznych potrawach. Nie ma wątpliwości, że wszystkim zasmakują! 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij