Sklep

Miłośnicy grzybów w okresie zimowym ubolewają nad tym, że nie mają dostępu do świeżych zbiorów na co dzień. Te zimne miesiące sprawiają, że owocniki pojawiają się bardzo rzadko, albo wcale. Mamy jednak rozwiązanie na to, abyś miał codzienny dostęp do świeżych i zdrowych grzybów! Czy wiesz, że niektóre gatunki możesz hodować w swoim domu? Jakie grzyby można uprawiać w domowym zaciszu? Sprawdź koniecznie, które gatunki się do tego nadają!

Hodowla grzybów w domu – jak się przygotować? 

Jeśli chcesz zacząć hodować grzyby w domu, to koniecznie musisz zadbać o kilka elementów. To sprawi, że przygotowane miejsce będzie najlepszym środowiskiem do uprawy. Co dokładnie musisz przygotować? 

 • Pojemniki – do uprawy grzybów należy użyć szczelnych pojemników, takich jak plastikowe pudełka lub słoiki. Pamiętaj o wcześniejszym ich umyciu i zdezynfekowaniu! 
 • Substrat – do hodowli grzybów musisz koniecznie użyć odpowiedniego substratu. Najczęściej używanymi substratami są słoma lub trociny.
 • Grzyby – jest to najważniejszy element uprawy grzybów, a mianowicie do wyhodowania grzybów należy użyć grzybów lub sproszkowanych nasionek grzybów.
 • Odpowiednia wilgotność i temperatura – aby grzyby urosły ładne, duże i zdrowe, należy utrzymywać wysoką wilgotność i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym będą hodowane. Najlepszym miejscem na hodowlę grzybów jest piwnica lub inny pomieszczenie, w którym panuje stała temperatura i wilgotność. Optymalna temperatura dla wzrostu grzybów to między 16 a 24 stopnie Celsjusza. Wilgotność natomiast powinna być bardzo wysoka. Aby utrzymać odpowiednie wskaźniki, możesz użyć folii stretch. 
 • Światło – najlepiej sprawdzi się światło fluorescencyjne, które dostarczy odpowiedniej ilość światła i ciepła, które są niezbędne do wzrostu grzybów. Możesz również użyć światła LED, ale należy to robić ostrożnie, ponieważ takie światło może być zbyt mocne i może uszkodzić grzyby.

Jakie grzyby można hodować w domu? 

Osobom, które wcześniej nie interesowały się hodowlą grzybów w domu, mogą nie zdawać sobie sprawy, jak wiele gatunków można uprawiać w domowym zaciszu! Są to przede wszystkim pieczarki, grzyby Shiitake czy boczniak ostrygowaty. Inne grzyby, które można śmiało hodować i pielęgnować w domu to boczniaki oraz soplówki jeżowatej. Musisz pamiętać, że każdy gatunek grzybów potrzebuje nieco innych warunków, które pozwolą im na ładny wzrost! 

Uprawa grzybów w domu – krok po kroku

Chcesz zacząć hodować grzyby w domu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Oto uprawa grzybów krok po  kroku! 

 1. Wybierz odpowiednie miejsce – grzyby lubią ciemne i wilgotne miejsca, więc koniecznie znajdź właśnie takie.
 2. Przygotuj podłoże – do uprawy grzybów potrzebujesz mieszanki podłoża, która zawiera torf, wermikulit i nawóz.
 3. Przygotuj pojemniki – do uprawy grzybów potrzebujesz różnych pojemników, takich jak szklane lub plastikowe słoiki, plastikowe pojemniki lub inne pojemniki z otworami.
 4. Dodaj zarodniki – możesz dodać zarodniki do podłoża, aby umożliwić im wzrost.
 5. Przykryj pojemniki – możesz użyć to tego folii stretch. 
 6. Utrzymuj odpowiednią wilgotność – utrzymywanie odpowiedniej wilgotności jest kluczowe dla rozwoju grzybów.
 7. Przeszczep grzyby – po kilku tygodniach, gdy grzyby osiągną odpowiedni rozmiar, zacznij je przeszczepiać do większych pojemników lub do gruntu.
 8. Monitoruj i pielęgnuj – monitoruj wzrost grzybów i pielęgnuj je, aby utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę, ponieważ to właśnie dzięki temu Twoje zbiory będą obfite. 
 9. Zbieraj i spożywaj – po kilku miesiącach będziesz mógł zbierać i spożywać swoje grzyby.

Hodowla grzybów jest jak najbardziej możliwa! Jeśli marzysz o świeżych i pysznych grzybach w swojej kuchni, to koniecznie zacznij je samodzielnie uprawiać w domowym zaciszu! Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć ich dostępnością i smakiem. Nie czekaj i już dziś rozpocznij hodowanie grzybów w domu!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij