Sklep

Z pewnością nie raz słyszałeś, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, a ich jedyną zaletą jest smak i aromat. Jest to mit powielany przez naszych przodków od stuleci. Warto wiedzieć, że nie każdy grzyb jest bezwartościowy i istnieją zdrowe gatunki, które wspomagają nasz organizm w prawidłowym działaniu. Co więcej, możesz je hodować y w swoim ogrodzie i mieć na wyciągnięcie ręki! 

Prozdrowotne właściwości grzybów

Polacy kochają grzyby! Potrafimy całe godziny chodzić po lesie i szukać najlepszych okazów pod ściółką. Zawsze mówiono, że są ciężkostrawne, dlatego można ich zjeść niewielką ilość. Ale czy to prawda? Jakie pozytywne właściwości posiadają różne gatunki? W swoim wnętrzu skrywają dużą ilość substancji bioaktywnych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Dodatkowo wykazują działanie przeciwnowotworowe, immunostymulujące, przeciwoksydacyjne. Chronią serce i naczynia, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwcukrzycowo oraz chronią wątrobę. Grzyby zawierają cukry, białka oraz niewielką ilość tłuszczu. To tylko kilka z wielu prozdrowotnych właściwości, a jest ich dużo więcej!

Najzdrowsze grzyby – które to?

Niektóre gatunki są bardziej, a niektóre mniej wartościowe. Które z nich są najzdrowsze? Odpowiadamy!

  • Twardnik japoński Shiitake w starożytnej medycynie chińskiej uważano, że ten rodzaj grzybów jest eliksirem życia. Substancje, które zawarte są we wnętrzu Shiitake zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, działają pozytywnie na żyły oraz tętnice. Warto wiedzieć, że wykorzystywane są w leczeniu chorób serca, przeziębieniach i przy wysokim ciśnieniu. Pomagają w walce z otyłością, a nawet łagodzą objawy starzenia się! 
  • Soplówka jeżowata – w swoim wnętrzu ma substancje bioaktywne – aż 13 rodzajów erinacyn! To one są odpowiedzialne za prawidłową budowę komórek nerwowych. Dodatkowo poprawiają pracę mózgu oraz mają pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć. Warto również wiedzieć, że w soplówce jeżowatej znajduje się również selen, żelazo, cynk, german oraz potas. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, powoduje, że szybciej goją się rany, obniża ciśnienie, a także wspiera układ odpornościowy, nerwowy i pokarmowy. 
  • Borowik, inaczej Prawdziwek – mają mnóstwo przeciwutleniaczy, np. kwas askorbinowy. Dzięki dość sporej zawartości antyoksydantów neutralizuje wolne rodniki. Dodatkowo działa odmładzająco na organizm i zapobiega uszkodzeniom komórek. 

Jak wyhodować swoje własne grzyby?

Jeśli do tego momentu myślałeś, że hodowla grzybów nie jest możliwa, to nie mogłeś się bardziej mylić! Możesz mieć swoje własne w swoim ogrodzie. Wystarczy, że zakupisz grzybnie wybranego gatunku i posadzisz je według instrukcji podanej na opakowaniu. Pamiętaj, że niektóre rosną tylko przy wybranych drzewach, więc może warto najpierw zastanowić się nad prawidłowym umieszczeniem preparatu! 

Z powyższych informacji można wywnioskować, że grzyby wcale nie są takie, jak ludzie je malują. Warto wprowadzić je do swojej diety. Mogą pomóc na różne dolegliwości, a dodatkowo są bardzo smaczne. Możesz wyhodować je w swoim ogrodzie i cieszyć się ich pięknym zapachem i smakiem!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij