Sklep

W naszych lasach przy dobrej pogodzie można znaleźć naprawdę dużo rozmaitych grzybów. I gdy dla nas najbardziej wyczekiwanym obrazem jest kapelusz dordnego borowika, czy też dumnie stojący koźlarz pośród mchu możemy trafić na także na twory, które, mimo iż są grzybami, mogą nas nieźle zaskoczyć. przedstawię dziś kilka z nich.

Kolczakówka piekąca

kolczakowka piekaca
Inna nazwa to kolczakówka kroplista, to grzyb niejadalny i otoczony ścisłą ochroną w Polsce, bowiem jest to gatunek wymierający. Ich cechą charakterystyczną są krwistoczerwone krople wodnistej wydzieliny na białawym, pilśniowym kapeluszu. Przypominają krople krwi albo małe rubiny. Grzyb ten jest niezwykle piękny i trafić na niego można w lasach świerkowych i sosnowych. Rośnie zwykle w grupkach.

Okratek australijski

1200-IMG_9413pcutpnap
Grzyb, który przybył do Polski z Australii. Obecnie jest rzadko spotykany, ale jednocześnie budzi mieszane uczucia. Nazywany jest także ośmiornicą lub palcami diabła, a zapach padliny, który wydziela dodatkowo nie przysposabia mu zwolenników.

Piestrzenica kasztankowata

pestr_08d
Trujący grzyb przypominający brązowy mózg. Niektóre źródła podają, że młode owocniki tego grzyba są jadalne, ale ze względu na ryzyko zatrucia raczej nie należy go zapraszać do naszej kuchni. Można zrobić mu jedynie zdjęcie jako przykładu leśnego „dziwactwa”.

Soplówka jeżowata

Hericium erinaceum-2
Nietypowy grzyb rosnący na pniach drzew liściastych, najczęściej buków. Wyglądem przypomina białawą, lwią grzywę, lub stalaktyty. Grzyb ten jest jadalny – szczególnie uznawany w kuchni azjatyckiej.

Mądziak psi

pobrane
Grzyb niejadalny z rodziny sromotnikowatych. Należy do grupy grzybów, które mają osłonięty owocnik. Trzon jest zwykle biały, a żołędziowata gówka w kolorze ciemnooliwkowym ma na sobie masę zarodnikową. To gatunek narażony na wymarcie, więc należy zostawić go tam, gdzie rośnie.

Gwiazdosz brodawkowy

gwizdosz
Częściowo chroniony gatunek grzyba niejadalnego. Początkowo kulisto-gruszkowaty owocnik pęka i jego zewnętrzna warstwa rozchyla się tworząc kształt gwiazdy, na środku której znajduje się wewnętrzna część owocnika z zarodnikami.

Próchnilec maczugowaty

21-13WiZ4
Grzyb przypominajacy palce umarłego wystające z mchu. Jak szare lub czarne patyki mogą wystraszyć leśnych poszukiwaczy.

Przytoczone przykłady to tylko nikła część różnorodności grzybów, które można spotkać w lesie podczas spaceru lub grzybobrania. Te tutaj uważam za najbardziej ciekawe, ale może wy macie jakieś inne, równie nietypowe i interesujące znaleziska? Dajcie znać w komentarzu o swych odkryciach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij