Sklep

Sezon grzybobrania w pełni! Jesień to okres największych żniw dla miłośników zbierania tych smakołyków, ale również dla kleszczy i pajęczaków. Choć mówi się, że kleszcze są najaktywniejsze w miesiącach wakacyjnych, to we wrześniu i październiku również nie próżnują. Jak skutecznie się przed nimi chronić?

Jakie miejsca na ciele są najbardziej narażone?

Choć kleszcze i ukąszenia pajęczaków można dostrzec na każdym miejscu na ciele, to są miejsca, które zdecydowanie bardziej im się podobają. Insekty bardzo często wybierają miękkie, cienkie, ciepłe i dobrze ukrwione obszary skóry. Z tego właśnie powodu można je zauważyć pod pachami, na pośladkach i pachwinach, w zagłębieniach pod kolanami oraz we wnętrzu ramion. To właśnie te części ciała charakteryzują się ponadprzeciętną częstotliwością ukłuć, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najmłodsi są narażeni na ugryzienia również na głowie i szyi.

Ochrona przed kleszczami i pajęczakami w pigułce

Sposobów na ochronę przed kleszczami i pajęczakami jest wiele. Choć żaden nie daje stuprocentowego bezpieczeństwa, to zachowując należyty rozsądek i trzymając się tych zasad, szanse na ukąszenie znacznie maleją.

  • Unikaj wysokiej trawy i zarośli – to właśnie na tych obszarach kleszcze i pajęczaki czują się najlepiej. Duża wilgotność oraz umiarkowane temperatury na łąkach i polanach sprawiają, że insekty właśnie tam chętnie poszukują żywiciela.
  • Zakładaj jasne ubrania z długimi rękawami i nogawkami – im większą część ciała szczelnie zakryjesz, tym mniejsze szanse na ugryzienie. Jasne kolory są polecane, ponieważ to właśnie na takim tle łatwiej zauważyć kleszcza lub pajęczaka – można więc pozbyć się go jeszcze przed wkłuciem.
  • Stosuj środek odstraszający insekty
  • Zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – szczepienie jest szybkie i bezbolesne, a dobrze chroni przed tak groźną chorobą.
  • Dokładnie obejrzyj swoje ciało po powrocie do domu – to obowiązek dla osób, które lubią spędzać wolny czas na spacerach. Należy obejrzeć całe ciało, zwracając szczególną uwagę na najbardziej narażone miejsca.

Co zrobić w przypadku, gdy doszło do ukąszenia?

Niestety, nawet stosując się do wszystkich powyższych zasad, wciąż istnieje ryzyko ukąszenia. Jeśli więc zauważysz, że do niego doszło, jak najszybciej zacznij działać. W przypadku ukąszenia przez pajęczaka wystarczy odkazić obszar i regularnie smarować kojącymi żelami. Ugryzienia pająków w większości przypadków nie są groźne dla człowieka. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, gdy dojdzie do wkłucia kleszcza. W tej sytuacji należy przede wszystkim usunąć owada za pomocą specjalnych urządzeń lub pęsety. Trzeba robić to ostrożnie – najlepiej uchwycić owada jak najbliżej skóry i wyciągnąć wzdłuż osi wkłucia. Kleszcza nie należy niczym smarować, oblewać, przypalać i wydrapywać. Po wyciągnięciu warto umieścić go pomiędzy dwiema kartkami i zmiażdżyć za pomocą twardego przedmiotu. W większości przypadków wizyta u lekarza nie jest konieczna, ale jak najszybciej należy się do niego zgłosić, gdy wystąpi gorączka lub w miejscu wkłucia pojawi się rumień. 

Jak widać, jesienne, leśne wędrówki urozmaicone grzybobraniem mają swoje wady. Warto mieć na uwadze, iż samo ugryzienie, choć nie boli i nie wydaje się groźne, może zapoczątkować bardzo poważną chorobę, której należy się wystrzegać. Z tego też powodu w przypadku ugryzienia przez kleszcze i pajęczaki, warto zachować szczególną ostrożność i długo obserwować swoje ciało.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij