Sklep

Sezon grzybobrania zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce w każdym lesie zaczną się pojawiać przeróżne gatunki grzybów, które są nieodłącznym elementem jesiennych potraw. Jednymi z najsmaczniejszych są maślaki, które nadają się do marynowania, smażenia, gotowania i mrożenia.

Maślaki – kilka słów o tych leśnych przysmakach

Maślaki to grzyby mikoryzowe, czyli takie, które żyją w ścisłej symbiozie z korzeniami drzew. Te konkretnie gatunki upodobały sobie drzewa iglaste, głównie sosnę oraz kosodrzewinę. Występują w dużej mierze na półkuli północnej, na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej – jest jednak coraz więcej przypadków odnalezienia tych leśnych przysmaków na południu. Rodzajów maślaków jest cała masa, jednak w polskich lasach najczęściej można się spotkać ze zwyczajnym, sitarzem lub żółtym. Owocniki są z reguły średniego rozmiaru, rzadko przekraczają 10 cm. Na ich kapeluszu występuje rurkowaty hymenofor, a trzon niekiedy jest pokryty pierścieniem. Kolorystyka gatunków jest bardzo zróżnicowana – występują w barwach od jasnych, przez żółte, aż po nieco bardziej intensywne, czerwono-brązowe odcienie. Ale skąd w takim razie wzięła się ich nazwa? Jest zainspirowana ich budową! Kapelusz maślaków w większości przypadków jest pokryty warstwą śluzu, która w dotyku delikatnie przypomina masło. 

Czy trzeba obierać maślaki?

Wielu miłośników grzybobrania szczególnie nie lubi jednego momentu – obierania grzybów oraz przygotowywania ich do spożycia. Z maślakami bywa różnie – w niektórych przypadkach obróbka jest dość prosta i ograniczona, a w niektórych trochę trzeba się pomęczyć. Mimo to, ten gatunek grzybów wymaga obierania – szczególnie jeśli chodzi o duże okazy. Wynika to z faktu, iż ich skórka bywa ciężkostrawna ze względu na śluz znajdujący się na jej powierzchni. Inna sprawa to to, że jest po prostu niesmaczna i gorzkawa. Na młodych okazach przeznaczonych do marynowania w ostateczności można zostawić skórkę, ale w takim przypadku należy je gotować w solance przez minimum 10 minut.

Obieranie maślaków krok po kroku

Obieranie maślaków rozpoczyna się w taki sam sposób, jak w przypadku każdych innych grzybów. W pierwszej kolejności należy zeskrobać skórkę i resztki ziemi z trzonków. Podobnie jest z kapeluszem – pierwszym etapem związanym z tą częścią jest wstępne oczyszczenie z większych zabrudzeń. Niektóre okazy, jak już zostało wspomniane, są dość proste w kwestii obróbki. Czasem wystarczy delikatnie podważyć skórkę i ściągnąć ją z kapelusza. Jednak gdy to się nie uda, najlepiej odciąć końcówki trzonków, a pozostałą część grzyba namoczyć w dziesięcioprocentowym roztworze wody z solą. Po upływie kilku godzin należy je dokładnie opłukać i pozbyć się niechcianej części.

Choć maślaki nie są grzybami bardzo prostymi w obejściu, to zdecydowanie warto poświęcić im nieco więcej czasu. Ich niepowtarzalny, intensywny smak sprawia, że są wspaniałym dodatkiem do wszystkich potraw.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij