Sklep

Domowa hodowla grzybów w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna. Jak jednak to zrobić tak, aby na pewno cieszyć się świeżymi okazami prosto z naszego ogródka. Dzisiaj więcej o uprawie grzybów w drewnie.

Grzyby w drewnie: po co?

Skąd w ogóle wziął się pomysł na hodowlę grzybów w drewnie i dlaczego warto jest postawić na omawianą metodę? W czasie grzybobrania jesteśmy w stanie zauważyć, że grzyby pojawiają się często w okolicy drzew czy też już martwych pieńków. Wskazane rozwiązanie jest w stanie skutecznie ułatwić nam przydomową uprawę i sprawić, że grzybnia owocować będzie prawie tylko w jednym miejscu, a nie rozniesie się po całym ogrodzie. Inną kwestią jest fakt, że hodując grzyby właśnie z użyciem drewnianych klocków możemy liczyć na owocniki przez naprawdę wiele lat. Warto jest również wspomnieć, że okazy rosnące w warunkach domowych są zdrowsze, niż te, które kupimy w sklepie, ponieważ pozbawione są chemicznych dodatków, jakie stosowane są w większych hodowlach. Dodatkowo własna uprawa daje nam pewność, że pojawią się właśnie te gatunki, na których nam zależy i zmniejsza ryzyko zatrucia się trującymi okazami, które często łatwo jest pomylić w czasie wizyty w lesie.

Jakie drewno wybrać?

Grzyby możemy hodować z wykorzystaniem drewna twardego i miękkiego. Tutaj powinniśmy gatunek drzewa dobierać w zależności od informacji, które zostały zamieszczone w instrukcji aplikowania grzybni. Czym różnią się wskazane rodzaje? Na bardziej miękkich szybciej pojawiają się owocniki, wśród tego typu gatunków możemy wymienić między innymi:

  • wierzbę,
  • olchę,
  • lipą.

Z kolei do twardych zalicza się między innymi drzewa owocowe czy też takie odmiany jak buki, dęby i klony. Grzybnie nie powinny być aplikowane do drewna, leżącego dłużej niż 3 miesiące, jednocześnie dobrze jest też trochę odczekać po ścięciu. Problem może pojawić się, gdy będzie ono zbyt mocno wysuszone, dlatego przed aplikacją grzybni dobrze jest je odpowiednio zwilżyć.

 Metody szczepienia

Jak zaszczepić grzybnię w takim razie, aby cieszyć się szybko pięknymi i zdrowymi grzybami? Istnieją różne metody, jedną z najbardziej popularnych jest wiercenie w równych odstępach na pieńku otworów o średnicy około 1 centymetra, które napełniamy grzybnią. Możemy także wywiercić większy na środku pieńka – w tym wypadku po posadzeniu przyszłych grzybów całość zawijamy specjalną folią. Warto wspomnieć także o zastosowaniu tak zwanych kołków, które ułatwiają umieszczanie grzybni, dlatego warto jest szukać właśnie tego typu wyrobów.

Uprawa grzybów w drewnie to bez wątpienia dobra metoda, którą warto wziąć pod uwagę planując rozpoczęcie domowej hodowli. Wszystkim życzymy powodzenia i dużo smacznych okazów!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij