Sklep

Zbieranie grzybów to jedna z ulubionych jesiennych czynności. Pozwala nam na zaczerpnięcie świeżego powietrza i bezpośredni kontakt z naturą. Przemierzając las w poszukiwaniu grzybów, musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Z tego względu przed wyprawą na grzybobranie koniecznie zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami! 

Jak skutecznie zbierać grzyby?

Kluczem do przyjemnego zbierania grzybów jest dobre przygotowanie. Powinniśmy zadbać o nasze ubranie i dopilnować, by w pełni zakrywało naszą skórę. Przydadzą się też nieprzemakalne buty, w których będzie się wygodnie chodzić. W lesie kryje się wiele kleszczy i komarów, dlatego należy pomyśleć również o sprayu na owady. 

Na grzybobranie najlepiej wybrać się poranną porą. Wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że natkniemy się na innych grzybiarzy. Na pierwsze zbieranie grzybów w lesie jednak lepiej pójść z kimś, kto zna się na tym temacie. Dzięki temu unikniemy podnoszenia nieodpowiednich okazów. 

Czego nie robić podczas zbierania grzybów?

Wiele osób nie zastanawia się, do czego zbierać grzyby i na wyprawę zabiera ze sobą to, co akurat znajdzie pod ręką – na przykład reklamówkę. Jest to wielki błąd, ponieważ zbieranie grzybów do reklamówki może przynieść opłakane skutki. 

Kiedy trzymamy plastikową torebkę w niedbały sposób, nietrudno o obicie grzybów o inne przedmioty. Ściśnięte w środku i poobijane, mogą zwyczajnie się zniszczyć, tracąc estetyczny wygląd. 

Ponadto foliowa torba jest nieprzewiewna i nie zapewnia wymaganego przepływu powietrza, przez co grzyby szybciej zaczynają się psuć. Wpływ na to mają również bakterie z ziemi, które razem z grzybami przenosi się do reklamówki. Łatwiej zaczyna się ich rozkład, do tego parują i zaparzają się, a ich białka się ścinają. Niektóre okazy mogą wydzielać przy tym szkodliwe substancje, toksyny, które czynią je niezdatnymi do spożycia. Nawet popularne i bezpieczne gatunki mogą stać się trujące.  

Jest to tym bardziej niebezpieczne, że negatywnych skutków przechowywania grzybów w reklamówce nie widać na pierwszy rzut oka. Zjedzenie ich może skończyć się ciężkim zatruciem. Nie ryzykujmy – postawmy na koszyki z naturalnych materiałów, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Zapewni to grzybom odpowiednie warunki i powstrzyma rozwój niechcianych bakterii na ich powierzchni. 

O czym jeszcze należy pamiętać:

Przed zebraniem grzybów musimy upewnić się, że są one bezpieczne i jadalne. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do danego okazu, nie sięgajmy po niego. Większość niebezpiecznych grzybów posiada blaszki pod kapeluszem – lepiej omijać te gatunki szerokim łukiem. Natknąwszy się na taki okaz, nie niszczmy go, ponieważ to część leśnego ekosystemu.

W rozróżnianiu gatunków przydać się może atlas grzybów, który dostępny jest w wersji papierowej lub jako aplikacja na telefon. 

Nie wolno nam też zbierać grzybów znajdujących się na terenie rezerwatów lub parków narodowych oraz takich, które są objęte ochroną. Zwróćmy na to uwagę, wybierając miejsce na poszukiwanie grzybów.

Dlaczego warto zbierać grzyby?

Grzyby bez wątpienia przydadzą się w naszej kuchni. Dzięki nim będziemy mogli przygotować smaczne, sezonowe potrawy, które urozmaicą naszą dietę. Są bogate w różne witaminy i dobre dla naszego organizmu, a do tego nadają się do zamrożenia. Ponadto wypad na grzybobranie gwarantuje nam też inne pozytywne aspekty – potrzebną dawkę ruchu i świeżego powietrza.

Zdecydowanie warto wykorzystać jesienną porę i wybrać się na grzyby. Może to być wspólny rodzinny wyjazd lub samotna, relaksująca wyprawa. Jeśli zadbamy o nasze bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie, grzybobranie okaże się miło spędzonym czasem. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij