Sklep

Nie wszyscy wiedzą o tym, że sezon na grzyby trwa cały rok, a każda pora roku ma swoich grzybowych przedstawicieli, których możesz spotkać w leśnej ściółce. Jeśli zamierzasz wybrać się na grzybobranie i wiesz, że będzie ono obfite, to koniecznie zapoznaj się z procesami bezpiecznego mrożenia i odmrażania grzybów! Odpowiadamy i podpowiadamy! 

Jakie grzyby nadają się do mrożenia?

W Polsce występują setki gatunków grzybów, które można bezpiecznie spożywać, ale nie wszystkie z nich nadają się do mrożenia i przechowywania w zamrażarce. Jakie grzyby można poddawać temu procesowi? Te, które można zamrozić, powinny mieć zwartą i elastyczną strukturę, a najlepiej się do tego nadadzą: podgrzybki, prawdziwki, kurki, rydze, maślaki, kanie i kozaki. Przed samym mrożeniem, należy grzyby poddać weryfikacji i sprawdzić, czy aby na pewno są jadalne. Kiedy nie jesteś tego pewien, lepiej nie ryzykować i odrzucić taki owoc. Pamiętaj, że zjedzenie trującego grzyba niesie za sobą poważne powikłania i prawie zawsze kończy się wizytą w szpitalu! 

Mrożenie grzybów – jak powinno wyglądać? 

Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać, jest dokładne umycie każdego grzyba i sprawdzenie jego zdrowotności, tzn. czy nie ma robaków i potwierdzenie, że jest on jadalny. Mniej brudne osobniki możesz wypłukać w misce z wodą, a te, które mają na sobie błoto czy inne zabrudzenia umyj dokładnie pod bieżącą wodą. Następnie większe grzyby trzeba pokroić na kawałki, a małe okazy można mrozić w całości. Możesz od razu rozdrobnić grzyba w taki sposób, w jaki będziesz chciał go wykorzystać w późniejszych daniach, np. pokroić w plasterki do sosu lub w kostkę do zupy. Teraz pewnie pojawia się w Twojej głowie pytanie – Mrozić grzyby surowe czy gotowane? Najlepiej jest je lekko obgotować, ponieważ grzyby dłużej były zdatne do spożycia – nawet do roku! Pokrycie pojedynczych części grzyba szronem i lodem może spowodować, że całość się ze sobą sklei, więc polecamy od razu podzielić owoce na porcje. To ułatwi Ci pracę w kuchni! Grzyby należy przechowywać w woreczkach lub pudełkach, ekologicznym sposobem jest użycie takich po lodach. 

Odmrażanie grzybów na co zwrócić uwagę?

Kiedy planujesz wykorzystać zamrożone grzyby do jakiego dania, to warto wiedzieć, jak bezpiecznie je rozmrozić, aby zachowały swoją strukturę i smak. Powinieneś wyjąć porcję grzybów około dwie godziny przed docelowym użyciem. W tym czasie wstępnie się one rozmrożą. Pamiętaj, żeby nie zostawiać grzybów co całkowitego rozmrożenia w jednym pojemniku, gdzie będą leżeć w wodzie przez kilka godzin, ponieważ może to spowodować rozmiękczenie i utratę smaku. Kiedy grzyby będą lekko rozmrożone, możesz je wrzucić do dania, które właśnie przygotowujesz. 

Zbieranie grzybów jest świetną rozrywką. Dodatkowo można samemu zadbać o urozmaicenie domowych posiłków cudownym grzybowym smakiem i zapachem. Warto wiedzieć, jak prawidłowo obchodzić się z grzybami, aby nam nie zaszkodziły!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij