Sklep

Powszechnie utwierdziło się przekonanie, że sezon na grzyby kończy się wraz z rozpoczęciem zimy i zakończeniem ciepłych temperatur w lasach. Nic bardziej mylnego! Niektóre gatunki można w lasach spotkać również zimą, więc teraz jest idealny moment na pójście na grzybobranie! Jakie grudniowe grzyby występują w polskich lasach? Przeczytajcie poniższy artykuł i sam się przekonaj! 

Uszak bzowy

W Polsce występuje dość pospolicie, a sezon na zbieranie tego gatunku trwa cały rok! Bardzo często można go spotkać przy dzikim czarnym bzie oraz na grochodrzewie. Jeśli dopisze Wam szczęście, to możecie go znaleźć również na innych drzewach liściastych, ale bardziej tych martwych lub osłabionych. Sam owocnik ma od 2 do 10 centymetrów, a jego kształt przypomina muszlę lub ucho. Miąższ jest konsystencji galarety i jest bardzo elastyczny. Nie ma żadnego zapachu ani smaku, ale różne kuchnie doceniają ciekawą konsystencję uszaka bzowego. Grzyb ten posiada właściwości lecznicze, a przede wszystkim wzmacnia układ odpornosciowy. 

Maślak zwyczajny

Jest to dość popularny gatunek grzyba, który można spotkać w polskich lasach od maja do połowy grudnia. Występuje w lasach iglastych, a najczęściej rośnie przy sosnach. Jego owocnik ma średnicę od 4 do nawet 15 centymetrów! Miąższ maślaka zwyczajnego jest miękki i mięsisty. Należy do najpopularniejszych i jednocześnie najsmaczniejszych grzybów występujących w naszym kraju. Dodatkowo posiada bardzo dużą wartość energetyczną oraz jest świetnym źródłem białka, oraz węglowodanów. Idealnie nada się do dań gotowanych, smażonych oraz duszonych. Możesz śmiało go wykorzystać z dodatkiem makaronu, różnych mięs, dodać do sosów czy zup. 

Gąska czerwieniejąca

Ten grzyb jest dość rzadki i należy do czerwonej listy gatunków ginących, co nie oznacza, że nie możesz go spotkać naturalnie rosnącego w polskich lasach. Rosną od sierpnia do początku grudnia, a ich kapelusze osiągają maksymalnie 10 centymetrów średnicy. Zazwyczaj rosną w pojedynkę lub w małych grupach. Miąższ jest delikatny, ma siwo-brązowy kolor, a po nacięciu przybiera czerwoną barwę. Pachnie mąką, a smak jest słodki. Gąska czerwieniejąca jest dość smaczna, jednak nie powinno się jej zbierać z uwagi na rzadkość. 

Boczniak ostrygowaty

Boczniak ostrygowaty występuje w polskich lasach późną jesienią oraz zimą. Rośnie przede wszystkim na martwym drewnie, ale można go również spotkać na uszkodzonych, osłabionych i starych drzewach liściastych. Często można go znaleźć na ściętych pniach lub powalonych drzewach. Najchętniej rośnie na grabach, bukach, wierzbach, topolach, brzozach i orzechu włoskim. Zazwyczaj pojawia się w dużych grupach. Owocnik boczniaka ostrygowatego może mieć średnicę do 25 centymetrów, więc należy do dużych grzybów. Jest miękki i sprężysty, może przybierać różne kolory. Najczęściej wykorzystuje się go w kuchni, jako zamiennik mięsa. Można go jeść w postaci gotowanej lub smażonej w panierce. Jest bardzo smaczny i wiele osób zachwyca się jego smakiem. 

Jak możesz zauważyć, zbieranie leśnych grzybów w grudniu, jest możliwe i dla niektórych osób bardzo ciekawym doświadczeniem! Koniecznie musisz tego spróbować! 

Co prawda, grzyby w grudniu są rzadkością, ale nie jest niemożliwe, żeby je znaleźć! Teraz już wiesz, jakie zimowe grzyby możesz znaleźć w okolicznych lasach. Koniecznie choć raz wybierz się na grudniowe grzybobranie, aby doświadczyć tej mroźnej chwili! Czy wybierzesz się na zbieranie zimowych grzybów?

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij