Sezon grzybobrania zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce w każdym lesie zaczną się pojawiać przeróżne gatunki grzybów, które są nieodłącznym elementem jesiennych potraw. Jednymi z najsmaczniejszych są maślaki, które nadają się do marynowania, smażenia, gotowania i mrożenia.
Maślaki – kilka słów o tych leśnych przysmakach
Maślaki to grzyby mikoryzowe, czyli takie, które żyją w ścisłej symbiozie z korzeniami drzew. Te konkretnie gatunki upodobały sobie drzewa iglaste, głównie sosnę oraz kosodrzewinę. Występują w dużej mierze na półkuli północnej, na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej – jest jednak coraz więcej przypadków odnalezienia tych leśnych przysmaków na południu. Rodzajów maślaków jest cała masa, jednak w polskich lasach najczęściej można się spotkać ze zwyczajnym, sitarzem lub żółtym. Owocniki są z reguły średniego rozmiaru, rzadko przekraczają 10 cm. Na ich kapeluszu występuje rurkowaty hymenofor, a trzon niekiedy jest pokryty pierścieniem. Kolorystyka gatunków jest bardzo zróżnicowana – występują w barwach od jasnych, przez żółte, aż po nieco bardziej intensywne, czerwono-brązowe odcienie. Ale skąd w takim razie wzięła się ich nazwa? Jest zainspirowana ich budową! Kapelusz maślaków w większości przypadków jest pokryty warstwą śluzu, która w dotyku delikatnie przypomina masło.
Czy trzeba obierać maślaki?
Wielu miłośników grzybobrania szczególnie nie lubi jednego momentu – obierania grzybów oraz przygotowywania ich do spożycia. Z maślakami bywa różnie – w niektórych przypadkach obróbka jest dość prosta i ograniczona, a w niektórych trochę trzeba się pomęczyć. Mimo to, ten gatunek grzybów wymaga obierania – szczególnie jeśli chodzi o duże okazy. Wynika to z faktu, iż ich skórka bywa ciężkostrawna ze względu na śluz znajdujący się na jej powierzchni. Inna sprawa to to, że jest po prostu niesmaczna i gorzkawa. Na młodych okazach przeznaczonych do marynowania w ostateczności można zostawić skórkę, ale w takim przypadku należy je gotować w solance przez minimum 10 minut.
Obieranie maślaków krok po kroku
Obieranie maślaków rozpoczyna się w taki sam sposób, jak w przypadku każdych innych grzybów. W pierwszej kolejności należy zeskrobać skórkę i resztki ziemi z trzonków. Podobnie jest z kapeluszem – pierwszym etapem związanym z tą częścią jest wstępne oczyszczenie z większych zabrudzeń. Niektóre okazy, jak już zostało wspomniane, są dość proste w kwestii obróbki. Czasem wystarczy delikatnie podważyć skórkę i ściągnąć ją z kapelusza. Jednak gdy to się nie uda, najlepiej odciąć końcówki trzonków, a pozostałą część grzyba namoczyć w dziesięcioprocentowym roztworze wody z solą. Po upływie kilku godzin należy je dokładnie opłukać i pozbyć się niechcianej części.
Choć maślaki nie są grzybami bardzo prostymi w obejściu, to zdecydowanie warto poświęcić im nieco więcej czasu. Ich niepowtarzalny, intensywny smak sprawia, że są wspaniałym dodatkiem do wszystkich potraw.