Wielu z nas zastanawia się, gdzie najlepiej szukać grzybów, a nawet, jakie są najlepsze regiony w Polsce na grzybobranie. Często bowiem decydujemy się na połączenie wypoczynku z możliwością zbierania grzybów. Z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym dowiesz się, gdzie znaleźć grzyby w Polsce.
Gdzie szukać grzybów?
Warto pamiętać o tym, że las lasowi nierówny i nie każdy będzie stanowił odpowiednie miejsce dla grzybobrania. Doświadczeni grzybiarze wiedzą, w jakich obszarach możliwe są największe zbiory. Grzybów należy szukać w szczególności w lasach, które rosną “od zawsze”, w dużych kompleksach. Oczywiście w niewielkich lasach również mogą pojawiać się grzyby, jednakże ich wysyp jest zdecydowanie mniejszy oraz krótszy. Wynika to głównie z tego, iż są one bardziej podatne na przesuszenie z powodu upałów oraz małej ilości deszczu. Poza tym duże lasy mają to do siebie, że nawet najbardziej doświadczeni grzybiarze nie są w stanie wyzbierać wszystkich okazów.
Gdzie zbierać grzyby w Polsce?
Przede wszystkim warto podkreślić, że w każdym regionie jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę piękne okazy i istnieje wiele miejsc na grzybobranie w Polsce. Poza tym nie są to tylko miejsca “odludne”, położone z dala od cywilizacji. Grzybów możemy szukać nawet w pobliżu dużych aglomeracji, takich jak Poznań czy Warszawa. Już na samych ich obrzeżach mamy naprawdę sporo lasów, w których nie brakuje znakomitych okazów, takich jak borowiki szlachetne czy maślaki. Przykładowo na prawym brzegu Wisły ciągną się duże kompleksy leśne, które stanowią świetne miejsce na grzybobranie. Jednakże najbardziej obfitymi w grzyby miejscami są regiony takie jak: Bieszczady, Beskidy czy Bory Dolnośląskie. W Bieszczadach pierwsze borowiki można znaleźć już w maju, a jesienną porą jest ich tutaj zdecydowanie najwięcej. Natomiast Beskid Niski to obszar doskonale znany doświadczonym grzybiarzom – w tym regionie możemy liczyć na obfity wysyp prawdziwków i rydzów. Ponadto, na tutejszych terenach jesteśmy w stanie zapełnić swój koszyk nawet w pół godziny. Tymczasem w Borach Dolnośląskich przez cały sezon możemy spotkać prawdziwe tłumy miłośników grzybobrania.
O czym warto pamiętać?
Grzybów w polskich regionach zdecydowanie nie brakuje. Zanim jednak wybierzemy się na grzybobranie, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie wolno zbierać grzybów na obszarach chronionych, np. w rezerwatach czy parkach narodowych. Jeśli nie będziemy przestrzegali tej zasady, możemy dostać mandat. Poza tym starajmy się wybierać na grzybobranie takie miejsca, które znamy i które nie znajdują się zbyt daleko od drogi – w lesie bardzo łatwo się zgubić. I co najważniejsze – zbierajmy tylko te grzyby, do których mamy pewność. Bardzo często niepozornie wyglądający grzyb może być śmiertelnie trujący.
Grzyby pojawiają się niemalże w każdym miejscu w Polsce. Istnieje jednak kilka regionów, do których zdecydowanie warto się wybrać w ramach urlopu. Połowę sukcesu grzybobrania stanowi bowiem wybranie odpowiedniego miejsca. Każdy zapalony grzybiarz powinien wiedzieć, gdzie szukać najpiękniejszych okazów.