Aż 90% roślin na ziemi tworzy związki mikoryzowe. Wiele gatunków nie jest w stanie bez nich przeżyć. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad stosowaniem żywej mikoryzy w ogrodzie. Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich roślin, zostań z nami i poznaj odrobinę teorii!
Czym jest mikoryza?
Mikoryza to strzępki grzybni. Żyją one w symbiozie z korzeniami roślin. Najczęściej obserwuje się to zjawisko w kontekście współpracy grzybów z różnymi gatunkami drzew. Nie bez przyczyny maślaki najczęściej rosną pod sosnami, a kozaki w okolicy brzóz. Istnieją 3 podstawowe rodzaje mikoryzy, które są stosowane w ogrodnictwie.
- Mikoryza erikoidalna – żyje w symbiozie m.in. z roślinami wrzosowatymi. Strzępki grzybni wnikają do komórek i tworzą opilśń na korzeniach.
- Endomikoryza – jest najbardziej rozpowszechniona i przydatna w ogrodzie. Korzystają z niej m.in. krzewy owocowe, warzywa, tuje i pelargonie. Grzybnia przenika ściany komórkowe korzeni roślin.
- Ektomikoryza – korzystają z niej przede wszystkim drzewa. Strzępki grzybni oplatają korzenie i spełniają rolę włośników korzeniowych.
Zalety stosowania żywej mikoryzy w ogrodzie
Stosowanie żywej mikoryzy w ogrodzie wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród nich warto wskazać w szczególności to, że rośliny po prostu rosną szybciej. Mają więcej kwiatów lub plonów. Jest to możliwe dzięki efektywniejszemu transportowi wody i substancji odżywczych.
Grzyby wydzielają też substancje, które mają właściwości ochronne i stanowią zabezpieczenie przed licznymi chorobami. W związku z tym, spada zapotrzebowanie na stosowanie sztucznych nawozów. Dzięki zastosowaniu mikoryzy możliwe jest podniesienie odporności roślin na suszę, przesadzanie, niekorzystne pH, nadmierną ilość wody oraz inne czynniki zewnętrzne.
Szczepionki mikoryzowe – jak je stosować?
Zalety stosowania żywej mikoryzy w ogrodzie są nieocenione. A jak powinna przebiegać ich aplikacja? Istnieją dwa podstawowe sposoby.
- Aplikacja doglebowa – tę metodę stosuje się z reguły w przypadku starszych roślin. Dookoła nich należy wykopać dołek i w nim umieścić grzybnię. Później dołek powinien zostać zasypany ziemią, a roślinę warto obficie podlać.
- Zamaczanie korzeni – zawartość opakowania z grzybnią mikoryzową musi zostać rozcieńczona w wodzie. Po oczyszczeniu korzeni młodych roślin zanurza się je w zawiesinie, a następnie od razu wkłada do gleby.
Warto zdecydować się na zastosowanie szczepionek mikoryzowych. Dzięki temu można znacznie ułatwić sobie pracę w ogrodzie. Jest to zdrowy i naturalny sposób na poprawę wyglądu gatunków ozdobnych oraz zwiększenie plonów warzyw i owoców.