Nie wszyscy wiedzą o tym, że sezon na grzyby trwa cały rok, a każda pora roku ma swoich grzybowych przedstawicieli, których możesz spotkać w leśnej ściółce. Jeśli zamierzasz wybrać się na grzybobranie i wiesz, że będzie ono obfite, to koniecznie zapoznaj się z procesami bezpiecznego mrożenia i odmrażania grzybów! Odpowiadamy i podpowiadamy!
Jakie grzyby nadają się do mrożenia?
W Polsce występują setki gatunków grzybów, które można bezpiecznie spożywać, ale nie wszystkie z nich nadają się do mrożenia i przechowywania w zamrażarce. Jakie grzyby można poddawać temu procesowi? Te, które można zamrozić, powinny mieć zwartą i elastyczną strukturę, a najlepiej się do tego nadadzą: podgrzybki, prawdziwki, kurki, rydze, maślaki, kanie i kozaki. Przed samym mrożeniem, należy grzyby poddać weryfikacji i sprawdzić, czy aby na pewno są jadalne. Kiedy nie jesteś tego pewien, lepiej nie ryzykować i odrzucić taki owoc. Pamiętaj, że zjedzenie trującego grzyba niesie za sobą poważne powikłania i prawie zawsze kończy się wizytą w szpitalu!
Mrożenie grzybów – jak powinno wyglądać?
Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać, jest dokładne umycie każdego grzyba i sprawdzenie jego zdrowotności, tzn. czy nie ma robaków i potwierdzenie, że jest on jadalny. Mniej brudne osobniki możesz wypłukać w misce z wodą, a te, które mają na sobie błoto czy inne zabrudzenia umyj dokładnie pod bieżącą wodą. Następnie większe grzyby trzeba pokroić na kawałki, a małe okazy można mrozić w całości. Możesz od razu rozdrobnić grzyba w taki sposób, w jaki będziesz chciał go wykorzystać w późniejszych daniach, np. pokroić w plasterki do sosu lub w kostkę do zupy. Teraz pewnie pojawia się w Twojej głowie pytanie – Mrozić grzyby surowe czy gotowane? Najlepiej jest je lekko obgotować, ponieważ grzyby dłużej były zdatne do spożycia – nawet do roku! Pokrycie pojedynczych części grzyba szronem i lodem może spowodować, że całość się ze sobą sklei, więc polecamy od razu podzielić owoce na porcje. To ułatwi Ci pracę w kuchni! Grzyby należy przechowywać w woreczkach lub pudełkach, ekologicznym sposobem jest użycie takich po lodach.
Odmrażanie grzybów – na co zwrócić uwagę?
Kiedy planujesz wykorzystać zamrożone grzyby do jakiego dania, to warto wiedzieć, jak bezpiecznie je rozmrozić, aby zachowały swoją strukturę i smak. Powinieneś wyjąć porcję grzybów około dwie godziny przed docelowym użyciem. W tym czasie wstępnie się one rozmrożą. Pamiętaj, żeby nie zostawiać grzybów co całkowitego rozmrożenia w jednym pojemniku, gdzie będą leżeć w wodzie przez kilka godzin, ponieważ może to spowodować rozmiękczenie i utratę smaku. Kiedy grzyby będą lekko rozmrożone, możesz je wrzucić do dania, które właśnie przygotowujesz.
Zbieranie grzybów jest świetną rozrywką. Dodatkowo można samemu zadbać o urozmaicenie domowych posiłków cudownym grzybowym smakiem i zapachem. Warto wiedzieć, jak prawidłowo obchodzić się z grzybami, aby nam nie zaszkodziły!