Gąska zielona, nazywana również mianem “żółtopiórki” to ciekawy gatunek grzyba z nietuzinkowym, falowanym kapeluszem. Jednak jej przydatność do spożycia wiąże się z wieloma kontrowersjami. Jakie są właściwości i cechy tego gatunku grzyba z rodziny gąskowatych?
Jak wygląda gąska zielona?
Gąska zielona charakteryzuje się kapeluszem o specyficznym, kulistym lub dzwonkowatym kształcie. Kiedy grzyb rośnie, kapelusz staje się coraz bardziej wklęsły. Analizując charakterystykę gąski zielonej nie można zapomnieć też o specyficznym kolorze brzegów owocnika. Barwa przybiera tam oliwkowy odcień. Ten gatunek grzyba można też rozpoznać po blaszkach. Są intensywnie żółte, a ich rozmieszczenie jest stosunkowo gęste. Charakteryzuje je także nieregularna długość. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat charakterystyki gąski zielonej i innych gatunków grzybów, koniecznie odwiedź stronę grzybnie.pl
Czy gąska zielona jest jadalna?
Właściwości i cechy tego grzyba są dość kontrowersyjne. Jednak w polskim prawie gąskę zieloną dopuszczono do obrotu handlowego. Istnieją pewne badania, które wskazują na pewną toksyczność i zagrożenia związane z tym gatunkiem. Mimo przypadków faktycznych zatruć po spożyciu gąski zielonej, nadal żadna analiza nie doprowadziła jednoznacznie do znalezienia w owocnikach jakiejkolwiek substancji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Są więc one cały czas spożywane i wykorzystywane w kuchni przez wiele osób. Niektóre źródła podają, że bezpieczniejsze jest wykorzystanie uprzednio zamrożonych grzybów. Z pewnością też ryzyko ewentualnego zatrucia zmniejszy się w przypadku spożywania gąsek uprawianych we własnym ogrodzie. Choć hodowla grzybów na własną rękę nadal nie jest popularna, warto rozważyć tę opcję. Grzybnię można kupić m.in. w sklepie https://grzybnie.pl/grzybnia-gaska. Dzięki wybraniu takiego rozwiązania można mieć pewność, że wykorzystana do przygotowania posiłku gąska nie jest grzybem trującymi, ani nie zawiera trujących substancji.
Gdzie można znaleźć gąskę zieloną?
A jakie są najczęstsze miejsca występowania i siedliska gąski zielonej?
- Gleba – gąski zielone można znaleźć w piaszczystej glebie, najczęściej takiej z dużą ilością porostów. Z reguły grzyby te rosną w całych gromadach.
- Rodzaje lasów – naturalne siedliska gąsek zielonych to głównie bory sosnowe i lasy iglaste.
Zbieranie gąsek zielonych nie jest łatwe. Można powiedzieć, że stanowi spore wyzwanie! Wynika to z tego, że cały cykl rozwoju odbywa się pod ziemią, a na powierzchni można dostrzec jedynie kapelusz, który z reguły jest ukryty wśród mchu. Po odnalezieniu gąski zielonej, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z jej identyfikacją, warto skonsultować się z mykologiem.
Gąska zielona to grzyb, który coraz rzadziej można znaleźć w lasach. W niektórych krajach – m.in. w Niemczech i na Słowacji, ma status gatunku zagrożonego! Chcąc wykorzystywać gąski w kuchni, warto spróbować wyhodować je we własnym ogrodzie.