Do królestwa grzybów należy około 14 tysięcy gatunków wielkoowocnikowych. Minimum jedna siódma spośród nich to grzyby jadalne. O tym, że mają one swój niepowtarzalny i niezwykle aromatyczny smak, wie każdy. Jak się jednak okazuje, nie jest to ich jedyny atut. Posiadają bowiem szereg składników odżywczych, które mają bardzo pozytywny wpływ na organizm.
Witaminy i minerały występujące w grzybach
W polskich lasach najczęściej można trafić na borowika szlachetnego, zwanego również prawdziwkiem. Miłośnicy grzybobrania mogą pochwalić się również imponującymi zbiorami zawierającymi dwa gatunki koźlarzy: czerwonego i babkę, maślaki zwyczajne, kurki, czy też mleczaje rydze. We wszystkich wymienionych grzybach znajduje się cała masa istotnych witamin i minerałów:
- Potas – główny pierwiastek występujący w grzybach. Kontroluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego.
- Żelazo – przyczynia się z kolei do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Ponadto, odpowiada za utrzymanie funkcji intelektualnych i fizycznych.
- Wapń – stanowi podstawę tkanki łącznej, kości i zębów. Uczestniczy również w procesie krzepnięcia krwi oraz regulacji niektórych hormonów.
- Fosfor – makroelement niezbędny do funkcjonowania komórek. Bierze udział w produkcji energii, a także wywiera istotny wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
- Witaminy z grupy B – pełnią szereg istotnych funkcji i regulują pracę niemal całego organizmu. Mają zdecydowanie największy wpływ na samopoczucie, są niezbędne do spalania cukrów oraz syntezy hormonów.
- Witamina D2 – wspomaga przyswajanie niektórych wcześniej wymienionych składników (np. wapnia), a ponadto reguluje pracę mięśni.
- Witamina C występuje w grzybach w niewielkiej ilości. Mimo to jest szalenie ważną substancją – ułatwia bowiem proces gojenia się ran, jest niezbędna do syntezy kolagenu oraz wpływa stabilizująco na psychikę.
Grzyby, a wartości odżywcze
Nie każdy wie, że grzyby są bardzo niskokaloryczne. Posiadają niecałe 50 kcal w 100 g. Szacuje się, iż w 70-90% składają się z wody, natomiast ich sucha masa to głównie białko. Ilość tłuszczu w owocnikach jest bardzo niska – wynosi od 0,4 do 0,8 g na 100 g świeżego produktu. Podobnie wygląda kwestia zawartości cukrów prostych w grzybach, są to produkty żywnościowe bogate w błonnik i beta-glukany.
Czy grzyby mają właściwości prozdrowotne?
Składniki odżywcze, a także witaminy i minerały zawarte w grzybach mogą zapobiegać powstawaniu wielu chorób oraz wspomagać ich leczenie (na przykład miażdżycy i nowotworów). Są to produkty, które wykazują działanie immunostymulujące, przeciwzapalne, hipoglikemiczne i antyoksydacyjne. Ponadto, spożywanie tak zwanego “leśnego mięsa” obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi.
Jak widać, grzyby posiadają wiele właściwości, a w ich składzie znajduje bardzo dużo witamin. Nie można jednak ignorować faktu, iż są one ciężkostrawne i długo zalegają w przewodzie pokarmowym – nie należy więc spożywać ich w nadmiernej ilości.